Αυτή δεν είναι η Φενέρ του Ζοτς!

Σε κρίση διαρκείας η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, δέχθηκε νέο "πλήγμα" χάνοντας με κάτω τα χέρια στο Τελ Αβίβ. Μετά από ένα χορταστικό ματς η Εφές νίκησε την Ούνιξ στην Κωνσταντινούπολη στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα μίας ακόμη...διαβολοβδομάδας.

ΜΑΚΑΜΠΙ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 87-77

Έχει και πιο χαμηλά για τη Φενέρμπαχτσε; Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς γύρισε το άλλο μάγουλο και μετά το χαστούκι στη Βιτόρια, δέχθηκε ακόμη ένα στο Τελ Αβίβ γνωρίζοντας τρίτη σερί ήττα στην Ευρωλίγκα.

Το -10 (87-77) από τη Μακάμπι είναι τιμητικό για τους περυσινούς φιναλίστ, καθώς στα 55'' πριν από τη λήξη έχαναν 87-71, ενώ στα 2'35'' ήταν στο -20 (85-65)! Όλα αυτά τη στιγμή που στο 30' το σκορ ήταν 66-60 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την αποσύνθεση της Φενέρμπαχτσε στην άμυνα, έτρεξαν σερί 10-0 σε 3'30'' και έριξαν στο καναβάτσο τη μεγάλη αντίπαλό τους παίζοντας μάλιστα χωρίς τον Άντριου Γκάουντλακ.

Αυτός που κλήθηκε να παίξει το ρόλο του Αμερικανού ήταν ο Οχαγιόν, ο οποίος με 19 πόντους, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα λειτούργησε υποστηρικτικά στον Σόνι Γουίμς που τέλειωσε με 22 πόντους! Ο Κώστας Σλούκας (10 πόντοι, 8 ασίστ) ήταν από τους διακριθέντες της Φενέρμπαχτσε, τι να το κάνεις όμως, όταν το σύνολο υπολειτουργεί.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 43-39, 66-60, 87-77

Μακάμπι: Ραντ 10(6ρ), Σίλι 2, Σμιθ 15(3/8τρ, 5ρ, 6ασ), Μέκελ, Πνίνι 5, Οχαγιόν 19(3/4τρ, 6ασ, 4κλ), Γουίμς 22(2τρ, 5ρ, 4ασ), Άιβερσον 6(5ρ), Τσίρμπες 8(5ρ)

Φενέρμπαχτσε: Ούντοχ 17(8ρ), Άντιτς, Σλούκας 10(1τρ, 8ασ, 4λ), Νάναλι 8(2), Βέσελι 16(8ρ), Κάλινιτς 8, Ντίξον 9(1/6τρ, 6ρ), Ντατόμε 9(3/3τρ, 5ρ)

ΕΦΕΣ - ΟΥΝΙΞ 104-99

Αφού απέφυγε το σοκ και κατάφερε να ξεπεράσει το γεγονός ότι δέχθηκε 54 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η Εφές πάτησε το γκάζι. Και το πάτησε για τα καλά. Δεν είναι μόνο οι 104 πόντοι που πέτυχε η τουρκική ομάδα, είναι και γενικότερα στατιστικά της. Το συγκρότημα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς τελείωσε τον αγώνα με 54% στο τρίποντο (11/121), 34 ασίστ (!) και μόλις 10 λάθη.

Η Ούνιξ με τη σειρά της τα έδωσε όλα. Με το δίδυμο Λάγκφορντ και Παραχούτσκι να πετυχαίνει τους 45 από τους 99 πόντους έμεινε μέχρι τέλους στο παιχνίδι και δεν τα κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή εξαιτίας λεπτομερειών και μόνο. Ο Κώστας Καϊμακόγλου για τη ρωσική ομάδα είχε 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 49-54, 81-74, 104-99

Εφές: Τόμας 20, Χάινεϊκατ 12, Μπαλμπάι, Μπράουν 8, Οσμάν 16, Κότον, Γκρέιντζερ 7, Ομιτς 4, Ερτέλ 24 (8ασ), Ντάνστον 13 (9ρ)

Καζάν: Τζόνσον 10, Αντίποφ 5, Λάνγκφορντ 25, Παραχούτσκι 20 (10ρ), Κόλομ 11, Μπάνιτς 6, Βορόνοφ 6, Πάνιν 6, Καϊμακόγλου 6, Ουίλιαμς 4

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ-ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 78-79

Ο Αστέρας δεν λύγισε στη Γερμανία και πέτυχε μεγάλη νίκη με 79-78 η οποίθα, όμως μαρτυρά και το τελικό σκορ, εξασφαλίστηκε στο τέλος.

Για την ακρίβεια η Μπάμπεργκ απώλεσε δύο μεγάλες ευκαιρίες να επικρατήσει. Με το σκορ στο 78-77 ο Μίλερ αστόχησε σε δίποντο και έχασε τη δυνατότητα να ανεβάσει τη διαφορά στους τρεις. Στη συνέχεια ο Τζένκινς έβαλε τον Αστέρα μπροστά και οι Σέρβοι στήθηκαν για την τελευταία άμυνα.

Η Μπάμπεργκ ακούμπησε και πάλι την μπάλα στον Μίλερ, ο οποίος αστόχησε, σε τρίποντο αυτή τη φορά, γεγονός που έβαλε οριστικά το ροζ φύλλο στην τσέπη του Αστέρα. Για την Μπάμπεργκ πάντως ο Ζήσης έκανε εξαιρετική δουλειά με 11 πόντους και 9 ασίστ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-38, 61-58, 78-79

Mπάμπεργκ: Κοζέρ 7, Μέλι 16 (4), Ζήσης 11, Στάιγκερ 9 (3), Τάις 2, Λο, Στρέλνιεκς 12 (2), Μίλερ 14 (2), Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 5.

Ερ. Αστέρας: Ουόλτερς, Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς, Λάζιτς 3, Σιμόνοβιτς 17 (3), Τζένκινς 10 (1), Γκούντουριτς 11 (1), Γιόβιτς 12 (2), Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 18.

ΜΙΛΑΝΟ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 88-76

Είναι τόσο απρόβλεπτη η εφετινή Ευρωλίγκα που η Μπασκόνια, η οποία συνέτριψε τη Φενέρμπαχτσε πριν από μερικές ημέρες μπορεί να χάσει εύκολα στο Ντέζιο της Λομβαρδίας (προσωρινή έδρα της Ολίμπια λόγω... Placebo). Τι έκανε η ομάδα του Ρέπεσε για το 88-76 και την τέταρτη νίκη της σε επτά αγωνιτικές; Πήρε διψήφιο προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και το διαχειρίστηκε ορθά. Έφτασε στο 41-23 και δεν απειλήθηκε έχοντας με υψηλά ποσοστά στην επίθεση με κορυφαίο τον Ρακίμ Σάντερς (19 πόντοι με 7/11 σουτ)!

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-35, 72-56, 88-76

Μιλάνο: ΜακΛιν 5(5ρ), Τζεντίλε 7, Χίκμαν 13, Καλνιέτις 5(1), Ραντούλιτσα 5, Ντράγκιτς 8(2), Μάτσβαν 6(1), Πάσκολο 2, Σάντερς 19(3/5τρ), Αμπάς 8(2), Σίμον 10(1)

Μπασκόνια: Λάρκιν 21(2τρ, 9ασ), Μπαρνιάνι 12, Βόιγκτμαν 16(2τρ, 5ρ), Χάνγκα 8, Σεντεκέρσκις, Μπομπουά 6, Μπλάζιτς 5(1), Ντιόπ, Τιλί 6(1), Μπάντιντζερ 2, Λους