Οι ομάδες της Ευρωλίγκας

Οι 23 ομάδες που θα πάρουν μέρος στους ομίλους της Ευρωλίγκας και οι 8 που θα διεκδικήσουν το τελευταίο εισιτήριο μέσω του προκριματικού γύρου ανακοινώθηκαν την Τετάρτη. Ποιες κέρδισαν τις wild card.

Οι ομάδες της Ευρωλίγκας

Η Ελλάδα θα εκπροσωπηθεί ως γνωστόν από τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό και τον φιναλίστ Ολυμπιακό. Από εκεί και πέρα, η Ισπανία, παρά την αμφιβολία που υπήρχε, θα έχει πέντε ομάδες στους ομίλους, τρεις η ισχυρή πλέον Τουρκία, δύο σίγουρες η Ρωσία, όπως επίσης η Λιθουανία, η Ιταλία και η Γερμανία.

Οι δύο τελευταίες χώρες κέρδισαν μία θέση από τη wild card που πήραν τόσο η Άλμπα Βερολίνου όσο και η Σάσαρι (λόγω της διάλυση της Σιένα). Αντίστοιχα ευνοήθηκε ο Ερυθρός Αστέρας μετά την απόσυρση της Τσιμπόνα.

Δικαίωμα να παίξουν στην Ευρωλίγκα, μέσω του προκριματικού, εξασφάλισαν επίσης η Βιλερμπάν, η Χάποελ Ιερουσαλήμ και Ούνιξ Καζάν.

Οι 23 ομάδες των ομίλων

Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία, φιναλίστ)

Εφές (Τουρκία, προημιτελικά)

Τσεντεβίτα (Κροατία, φιναλίστ Αδριατικής λίγκας)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία, ημιτελικά Αδριατικής λίγκας)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία, πρωταθλήτρια United League)

Σάσαρι (Ιταλία, ημιτελικά)

Μιλάνο (Ιταλία, πρωταθλήτρια/φιναλίστ)

Φενέρμπαχτσε (Τουρκία, πρωταθλήτρια)

Μπαρτσελόνα (Ισπανία, πρωταθλήτρια/φιναλίστ)

Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία, πρωταθλήτρια)

Γαλατασαράι (Τουρκία, φιναλίστ)

Μπασκόνια (Ισπανία, προημιτελικά)

Λιμόζ (Γαλλία, πρωταθλήτρια)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ, πρωταθλήτρια)

Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία, φιναλίστ United League)

Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία, φιναλίστ)

Ολυμπιακός (Ελλάδα, φιναλίστ)

Παναθηναϊκός (Ελλάδα, πρωταθλητής)

Τούροφ (Πολωνία, πρωταθλήτρια)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία, πρωταθλήτρια/φιναλίστ)

Μάλαγα (Ισπανία, ημιτελικά)

Βαλένθια (Ισπανία, ημιτελικά)

Ζαλγκίρις (Λιθουανία, πρωταθλήτρια)

Νικήτρια προκριματικών

Στον προκριματικό θα συμμετάσχουν:

Βιλερμπάν (Γαλλία, προημιτελικά)

Νίμπουργκ (Τσεχία, πρωταθλήτρια)

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ, ημιτελικά)

Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία, πρωταθλήτρια)

Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία, φιναλίστ)

Στρασμπούρ (Γαλλία, φιναλίστ)

Οστάνδη (Βέλγιο, πρωταθλήτρια)

Ούνιξ Καζάν (Ρωσία, ημιτελικά United League)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ