X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ολύμπια-Πανιώνιος 78-82

Στις λεπτομέρειες Με ήττα ολοκληρώθηκε ένας μεγάλος κύκλος στην ιστορία της Ολύμπιας. Ο Πανιώνιος, πιο ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά, αντεπιτέθηκε, κάλυψε την εις βάρος του διαφορά και επικρατώντας 82-78 στο κλειστό της Νεάπολης θα εισέλθει με καλή ψυχολογία στην περιπέτεια των πλέι οφ.

Έτσι νίκησε

Ούτε η Ολύμπια ούτε ο Πανιώνιος αντιμετώπισαν την αναμέτρηση ως διαδικαστικού χαρακτήρα. Ναι μεν αμυντικά παρατηρήθηκε χαλαρότητα, κάτι ως ένα σημείο αναμενόμενο, ωστόσο στο παρκέ βγήκε η διάθεση από τις δυο ομάδες να κυνηγήσουν το αποτέλεσμα και να μην εγκαταλείψουν τη μάχη.

Ο Καλαμπόκης προσπάθησε να φέρει σε θέση ισχύος τον Πανιώνιο και αρχικά τράβηξε όλο το κουπί στην επίθεση (7-14), όμως οι "πορτοκαλί" είχαν πιο πολλές αξιόπιστες λύσεις παίρνοντας σκορ από τους Μπέλσερ-Μπατή και Καραποστόλου. Οι τρεις τους, αφού ισορρόπησαν την κατάσταση (19-18), οδήγησαν την υπέρ της θεσσαλικής ομάδας διαφορά πάνω από το +10 (46-35 στο ημίχρονο). Ο Ντικούδης ήταν εκείνος που έτεινε χείρα βοηθείας στον Καλαμπόκη για 48-50, με το οποίο προηγήθηκαν προσωρινά οι "κυανέρυθροι", όμως οι γηπεδούχοι, πιο αποφασισμένοι για τη νίκη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 58-54 και έφτασαν εκ νέου σε διψήφιο προβάδισμα όταν το σκορ έγινε 65-54 και 67-57.

Πάνω που η Λαρισαίοι ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν τη νίκη, ο Πανιώνιος έβαλε στο παιχνίδι τους Μάιλς και Γιαννούλη, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη των γηπεδούχων και με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο 4λεπτο «έκλεψε» το ροζ φύλλο.

Το αστέρι

Ο Γιάννης Καλαμπόκης, όταν είναι καλά, κάνει τον Πανιώνιο σαφώς πιο αξιόπιστη ομάδα. Ο έμπειρος γκαρντ δείχνει να βρίσκει τη φόρμα του στο πιο κρίσιμο σημείο της περιόδου λίγο πριν αρχίσουν τα πλέι οφ. Η άμυνα του Άρη θα έχει δουλειά.

Απογοήτευση

Πολλά τα λάθη για την Ολύμπια στο δεύτερο ημίχρονο, συνολικά 19, της στέρησαν μια "ιστορική" νίκη, αφού όπως όλα δείχνουν θα ήταν η τελευταία της στην Α1.