Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 78-70

Ο ανταγωνιστικός ΠΑΟΚ δεν άντεξε στο άδειο ΣΕΦ και ο Ολυμπιακός με το 78-70 έδωσε συνέχεια στο αήττητο σερί που τρέχει σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η εξέλιξη

Ο βαθμός δυσκολίας απέναντι στον ΠΑΟΚ ήταν υψηλός για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Μαρκόπουλου δεν ήταν... Σιένα και μέχρι το 33' η κατάσταση ήταν ρευστή. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά διαβασμένοι στην άμυνα, ο Κούπερ μοίραζε αφειδώς ασίστ, ο Τσαϊρέλης τελείωνε τις φάσεις και ο "Δικέφαλος" μετά το 17-13 του 8' προηγήθηκε 29-18 χάρη και στα επτά κλεψίματά του.

Ο κακός Σπανούλης δεν βοηθούσε καθόλου και ηγετικό ρόλο ανέλαβε ο Πρίντεζης με 17 πόντους σε 20 λεπτά. Αυτός ανέτρεψε τα δεδομένα και το 37-36 (από τρίποντο του Λο στην εκπνοή) έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού. Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν φόρα (48-43 στο 25'), ζωντανός όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και το 55-51 τον έκανε να πιστέψει στην έκπληξη. Πρίντεζης (πάλι) και Μάντζαρης όμως έφεραν το 64-58 στο 34' και ξεκαθάρισαν την κατάσταση από τη στιγμή που οι παίκτες του Μαρκόπουλου έχασαν την πίστη τους και έμειναν πίσω με 71-61.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος με τους 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τουε 21 συνολικά ήταν αυτός που απεγκλώβισε τον Ολυμπιακό. Είχε επίσης 11 ριμπάουντ.

2. Ο Στράτος Περπέρογλου για τα δύσκολα σουτ που έβαλε κατά τη διάρκεια του ματς.

3. Ο Ντι Τζέι Κούπερ, ένας παίκτης για όλες τις δουλειές. Άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

4. Ο Έισι Λο για το τρίποντο στην εκπνοή από τα 8 μέτρα, έστω κι αν προηγήθηκε επιθετικό φάουλ.

5. Ο Σούλης Μαρκόπουλος και το τεχνικό τιμ του ΠΑΟΚ για τον τρόπο που προετοίμασαν το παιχνίδι.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός δεν είχε τη φρεσκάδα άλλων αγώνων και ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να το εκμεταλλευτεί. Έναν ακόμη... Κούπερ (σε διάρκεια απόδοσης) να είχε η ομάδα του Μαρκόπουλου θα μπορούσε να είχε κάνει τη ζημιά. Αντίθετα ο Μπαρτζώκας πήρε πράγματα από περισσότερους παίκτες και οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεπέρασαν ακόμη ένα εμπόδιο.

18:44
Καλησπέρα σας από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
18:45
Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Basket League ΟΠΑΠ.
18:49
Οι παίκτες των δύο ομάδων είναι στο παρκέ και κάνουν προθέρμανση.
18:52
Σε περίπου 25 λεπτά θα έχουμε τζάμπολ.
18:55
Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρακολουθεί τους παίκτες του να κάνουν σουτάκια.
18:59
Ο κόουτς του Ολυμπιακού συζητάει με τον Σούλη Μαρκόπουλο.
19:04
Ο ΠΑΟΚ μετράει τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, όπως και ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξεκίνησε τη χρονιά με -2 βαθμούς.
19:07
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων.
19:07
Πρώτα η παρουσίαση του ΠΑΟΚ και στη συνέχεια εκείνη του Ολυμπιακού.
19:09
Οι παίκτες σε μερικά λεπτά θα περάσουν μπροστά από τους πάγκους τους για να πάρουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.
19:12
Η πεντάδα του Ολυμπιακού είναι: Ντάνστον, Πρίντεζης, Σπανούλης, Λο και Λοτζέσκι.
19:13
Του ΠΑΟΚ: Κασελάκης, Μπόγρης, Χαραλαμπίδης, Τσαϊρέλης και Κούπερ.
19:19
Αλλά και ο Σπανούλης στη συνέχεια. Ο Κούπερ κάνει το 4-7 στο 5ο λεπτο΄στον αιφνιδιασμό
19:21
Ο προπονητής του Ολυμπιακού δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος από τα ποσοστά των παικτών του. Έχει 3/8 δίποντα και 0/4 τρίποντα, ενώ ο ΠΑΟΚ 3/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα
19:22
Στα 4.25'' για το τέλος του δεκαλέπτου ο Πρίντεζης με καλάθι μειώνει σε 8-9, χάνει τη βολή και ο Λοτζέσκι παίρνει το ριμπάουντ
19:22
Δίνει ξανά στον Πρίντεζη και με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού κάνει το 11-9
19:23
Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ τρέχει δύο φορές στον αιφνιδιασμό και περνάει ξανά μπροστά (11-13) στο 7'
19:26
(8') Ο Τσαϊρέλης με καλάθι και φάουλ έγραψε το 13-20!
19:26
Ο Λο κάνει το λάθος. Έχει 4 ο Ολυμπιακός
19:27
Ο Μπέγκιτς μετά από τριπλή προσπάθεια, χάνει το καλάθι αλλά κερδίζει το φάουλ. Ακόμα 44'' για το τελος του δεκαλέπτου
19:31
Ο Ολυμπιακός έχει 6/17 δίποντα και 1/5 τρίποντα, ενώ ο ΠΑΟΚ 8/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα.
19:34
Για τρεις από τον Μαργαρίτη. Μέσα για το 18-25 στο 12'!
19:47
Με το ένα χέρι ο Περπέρογλου. Σκοράρει για το 26-31.
19:48
(17') Απαντάει αμέσως ο Δέδας για το 26-33. Το ίδιο και ο Πρίντεζης (28-33)
19:50
Αστοχεί ο Περπέρογλου, όμως ο Πρίντεζης παίρνει το ριμπάουντ και με κάρφωμα κάνει το 30-34
19:51
Ο Πρίντεζης κερδίζει το φάουλ και με 2/2 βολές κάνει το 32-34 στο 19'
19:52
Στα 39'' ο Χαραλαμπίδης έδωσε λύση για τον ΠΑΟΚ (32-36).
19:53
Και πάλι ο Πρίντεζης. Κάνει το 34-36 στα 20'' για τη λήξη του ημιχρόνου. Φτάνει τους 17 πόντους!
19:53
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
19:55
Λάθος του Τσόχλα. Τριποντο με ταμπλό από τον Λο που γράφει το 37-36 στο τέλος του ημιχρόνου και δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό!
19:58
Ο Γιώργος Πρίντεζης τελειώνει το ημίχρονο με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ έχει δώσει και 1 ασίστ σε 15,5 λεπτά συμμετοχής
20:02
Ο Ολυμπιακός τελείωσε το ημίχρονο με 5/7 βολές, 13/27 δίποντα και 2/10 τρίποντα, 24 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 10 λάθη και 4 κλεψίματα
20:03
Από την άλλη ο ΠΑΟΚ, έχει 4/5 βολές, 13/24 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Παράλληλα, έχει 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 9 λάθη και 8 κλεψίματα.
20:23
Στα 3.29'' για το τέλος του γ' δεκ. ο Κούπερ στέκεται και σουτάρει για τρεις. Μειώνει στον πόντο ο ΠΑΟΚ (49-48)
20:24
(27') Ο Μπόγρης κάνει το 49-50. Απαντάει ο Μπέγκιτς για το 51-50
20:25
(28') Για τρεις ο Τσαϊρέλης. Γράφει το 51-53
20:25
Και στην επόμεηη φάση δείχνει να έχει στραβοπατήσει ο Κούπερ ο οποίος πάει στον πάγκο
20:25
Και στην επόμενη φάση δείχνει να έχει στραβοπατήσει ο Κούπερ ο οποίος πάει στον πάγκο
20:28
Αστοχεί στο τελευταίο σουτ του δεκαλέπτου ο Χαραλαμπίδης.
20:36
Στα 7.16'' για το τέλος του αγώνα ο Ντάνστον κάνει το 59-55. Μείωσε ο Χαραλαμπίδης (59-57)
20:40
Ο Ντάνστον έκανε το 66-58 στο 35'. Επιμέρους 10-3 για τον Ολυμπιακό και τάιμ άουτ στο παιχνίδι
20:43
Στο τετράλεπτο για το τέλος ο Περπέρογλου αστοχεί σε βολές.
20:43
(36') Λάθος από τον Τσαϊρέλη στη συνέχεια
20:44
Κι άλλο καλάθι από τον Ντάνστον. Γράφει το 71-61 στο 36'
20:45
Στα 3.13'' για τη λήξη, ο Χαραλαμπίδης μειώνει σε 71-63.
20:46
(37') Τρίποντο απο τον Περπέρογλου και στο +11 ο Ολυμπιακός (74-63)
20:47
Ο Μπόγρης μείωσε σε 74-65 και στη συνέχεια ο Χαραλαμπίδης κερδίζει φάουλ. Μένουν ακόμα περίπου δυόμιση λεπτά
20:55
Το τελευταίο σουτ του Ολυμπιακού δεν βρίσκει στόχο. Μένει το τελικό 78-70 στο τέλος του αγώνα
20:56
Ο Ολυμπιακός πετυχαίνει την 12η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια. Είναι αήττητος από το ξεκίνημα της σεζόν με 12-0
20:57
Πρώτος σκόρερ του αγώνα και φυσικά του Ολυμπιακού ο Πρίντεζης με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.
20:58
Άλλους 13 πρόσθεσε ο Ντάνστον και άλλους 12 ο Λο, ενώ ο Περπέρογλου τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους
20:59
Από την άλλη πλευρά, ο Κούπερ τελείωσε με 18 πόντους, ενώ από 12 πόντους έκαστος ειχαν οι Χαραλαμπίδης και Μπόγρης
21:04
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε τον αγώνα. Καλό σας βράδυ! Μείνετε εδώ γιατί θα ακολουθήσουν οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών!