Όρθιος για την πρόκριση, προβληματικός για το μέλλον

Για μια ακόμη αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε εξαιρετικά προβληματικός φτάνοντας μάλιστα μια ανάσα από την τρίτη ήττα του στον 5ο Όμιλο του Eurocup. Μετά ωστόσο από μεγάλη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο κατόρθωσε να καταβάλει την αντίσταση της ουραγού Κάλεβ Ταλίν στην Πυλαία με 74-69.

Παρά όμως την νίκη, η ομάδα του Μπάνε Πρέλεβιτς έδειξε -μάλλον- άσχημα σημάδια για το προσεχές μέλλον της στο ελληνικό πρωτάθλημα (διότι δύσκολα με τέτοια απόδοση θα έχει αξιώσεις στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις). Αν και στο ξεκίνημα ο "Δικέφαλος" κατόρθωσε να επιβάλει τον ρυθμό του, προηγούμενος με δώδεκα πόντους στο πρώτο ημίχρονο (38-26), στο τρίτο δεκάλεπτο λόγω της κακής άμυνάς του έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μπουν με αξιώσεις στην διεκδίκηση της νίκης (50-47).

Ευτυχώς σε εκείνο το σημείο οι επιλογές των "ασπρόμαυρων" στην επίθεση βελτιώθηκαν, με τον Ζούγιοβιτς να αναλαμβάνει αρκετές πρωτοβουλίες, έχοντας ως αποτέλεσμα οι Λετονοί να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Έτσι με 74-69 ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε την παρθενική νίκη του στη διοργάνωση μένοντας, έστω και με λίγες πιθανότητες, στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 38-26, 50-47, 74-69

ΠΑΟΚ: Ξανθόπουλος 4, Βεργίνης 10, Ζούγιοβιτς 16 (1), Βασιλειάδης 20 (4), Γκαγκαλούδης 2, Μαυροκεφαλίδης 13, Γεωργίτσης 6, Μάντσε 3

Κάλεβ: Φράϊερ 15 (3), Πέρι 6 , Γκονζάλεθ 11, Καλιούλα 2, Γκ. Ντόρμπεκ 11 (1), Ε. Ντόρμπεκ 7, Σάατζ, Νίντας 10, Κέρλες 7 , Αρμπάλου, Παρν