Πανελευσινιακός-Παναθηναϊκός 51-82

Στο πρώτο παιχνίδι του στη μετά-Ιβάνοβιτς εποχή ο Παναθηναϊκός ήταν αν μην τι άλλο απελευθερωμένος. Οι πράσινοι, υπό τις οδηγίες του Σωτήρη Μανωλόπουλου, νίκησαν 82-51 στην Ελευσίνα τον Πανελευσινιακό. Τραυματίστηκε ο Παππάς.

Η εξέλιξη

Το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό δεν ήταν η νίκη, αυτή δύσκολα ή εύκολα θα ερχόταν. Αυτό που ήθελε να κάνει ο Μανωλόπουλος ήταν να δώσει χρόνο σε όλους τους παίκτες του, ειδικά σ' αυτούς που με τον Ιβάνοβιτς είχαν τα...θέματά τους.

Ετσι λοιπόν έπαιξε αρκετά ο Νέλσον και πέτυχε και 12 πόντους ενώ άπλετο χρόνο πήρε και ο Μπλουμς που ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού. Επαιξαν ακόμα οι πιτσιρικάδες προσφέροντας μάλιστα όμορφο θεάματα αφού η Ελευσίνα έπαιξε μία ταχύτητα, τουλάχιστον, κάτω από τον πρωταθλητή.

Ως προς την εξέλιξη μάχη έγινε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Από εκεί και πέρα το ραν εντ γκαν του Παναθηναϊκού κυριάρχησε και επέβαλλε τετελεσμένα στο ματς πολύ πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Μπλουμς πήρε το όπλο του και ήταν με 17 πόντους ο πρώτος σκόρερ του ματς.

2. Πολλά τα προσόντα του Παπαγιάννη κάτι που έδειξαν οι 6 πόντοι και τα 9 ριμπάουντ.

3. Πολύπλευρη η προσφορά του Μαυροκεφαλίδη. Και 14 πόντοι, και 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

4. Ο Λούμπι κατέβασε 18 ριμπάουντ για την Ελευσίνα.

5. Αλλος άνθρωπος ο Νέλσον, τουλάχιστον στο ψυχολογικό κομμάτι. Είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα

Ανετη επικράτησε με εκτεταμένο ροτέισον για τον Παναθηναϊκό ο οποίος άνοιξε ένα νέο κεφάλαιο στη σεζόν. Η συσπείρωση του ρόστερ ασφαλώς και είναι μέσα στις κύριες επιδιώξεις του Σωτήρη Μανωλόπουλου. Η Ελευσίνα δεν είχε ούτε τα κουράγια αλλά ούτε και την ποιότητα να παλέψει παραπάνω.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

18:53
Καλησπέρα. Παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό τον αγώνα του Πανελευσινιακού με τον Παναθηναϊκό, για την 25η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ
18:54
Οι "πράσινοι" θα έχουν για πρώτη φορά στην άκρη του πάγκου τους τον Σωτήρη Μανωλόπουλο, ο οποίος ανέλαβε χρέη υπηρεσιακού προπονητή μετά την απομάκρυνση του Ντούσκο Ιβάνοβιτς
18:55
Στο πλευρό του βρίσκονται οι Νίκος Παππάς και Φραγκίσκος Αλβέρτης
18:56
Ο Παναθηναϊκός, εκτός του προπονητή, ψάχνει και παίκτες για να ενισχύσει το ρόστερ του. Το "τριφύλλι" κινείται για έναν ψηλό, που θα αντικαταστήσει τον -τιμωρημένο εδώ και μία εβδομάδα- Τζέιμς Γκιστ, αλλά και για κοντό, όντας διατεθειμένο να "θυσιάσει" έναν εκ των ξένων του
18:56
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των ομάδων, όπερ και σημαίνει πως σε περίπου τρία λεπτά θα έχουμε το τζάμπολ
19:00
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ στη Γούβα
19:01
Θυμίζουμε πως ο Παναθηναϊκός παρατάσσεται δίχως τους Γιάνκοβιτς και Μπατίστα, την ώρα που οι Λούντζης και Παπαγιάννης πήραν τη θέση τους στη δωδεκάδα.
19:01
Πρώτη επίθεση για τους "σταχυοφόρους"
19:02
Διπλή χαμένη ευκαιρία από τους παίκτες του Τζίμη Κουστένη
19:02
Αιφνιδιασμός για τον Παναθηναϊκό, που καταλήγει σε κάρφωμα του Μαυροκεφαλίδη (0-2)
19:02
Δεύτερος σερί αιφνιδιασμός από τους "πράσινους", με τον Νέλσον να σκοράρει αυτή τη φορά (0-4)
19:02
Νέλσον, Σλότερ, Χαραλαμπόπουλος, Φώτσης, Μαυροκεφαλίδης οι πέντε πρώτοι του Παναθηναϊκού
19:03
Ο Φώτσης με σουτ δύο πόντων μεγαλώνει το προβάδισμα της ομάδας του (0-6 στο 2')
19:04
Ο Λούμπι κάνει καλή δουλειά στα ριμπάουντ, αλλά χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του
19:04
Ο Μαυροκεφαλίδης σκοράρει για το 8-0 του Παναθηναϊκού, που αναγκάζει τον Τζίμη Κουστένη να καλέσει τάιμ άουτ
19:05
Επιστροφή στη δράση, με τον Αθανασούλα να κατεβάζει τη μπάλα
19:06
Φάουλ του Χαραλαμπόπουλου, στον Ιωάννου
19:06
Νέο άστοχο σουτ από τους γηπεδούχους, που δεν έχουν βρει τον στόχο μετά από 2'29'' αγώνα
19:07
Ο Ιωάννου κλέβει τη μπάλα από τον Σλότερ, αλλά "κόβεται" στον αιφνιδιασμό από τον γκαρντ του Παναθηναϊκού
19:09
Ο Χαραλαμπόπουλος δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο από τον Λούμπι σε διεκδίκηση ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή. Στη θέση του ο Παππάς.
19:09
Ασίστ του Μαυροκεφαλίδη και γκολ φάουλ από τον Νέλσον, που "έκοψε" στο καλάθι του Πανελευσινιακού. Έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή.
19:09
Ευστοχεί, στο +14 (0-14) ο Παναθηναϊκός στο 5ο λεπτό
19:10
Το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων από τον Βασιλόπουλο, που θα εκτελέσει και μία βολή, αφού του έγινε φάουλ από τον Σλότερ
19:11
Ο Ιωάννου ποστάρει τον Μποχωρίδη και σκοράρει (5-14)
19:13
Κακή επίθεση από τους γηπεδούχους, με τον Αθανασούλα να κάνει φάουλ προκειμένου να ανακόψει τον αιφνιδιασμό του Παναθηναϊκού
19:14
Ο Ιωάννου κλέβει τη μπάλα από τον Μαυροκεφαλίδη και πασάρει στον Αθανασούλα, που θα καρφώσει (7-14 στο 7')
19:14
Στο 7-0 το σερί που τρέχουν οι "σταχυοφόροι"
19:17
Με πέντε Έλληνες (Μποχωρίδης, Διαμαντίδης, Παππάς, Φώτσης, Παπαγιάννης) οι "πράσινοι" στο γήπεδο
19:19
Αυτή τη φορά, ο Ιωάννου θα σκοράρει από τα 6μ75 (13-19)
19:23
Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού έπεσε με το πρόσωπο στο παρκέ, μετά από προσπάθεια να καρφώσει με αποτέλεσμα να ανοίξει το πρόσωπό του
19:25
Μετά τη μικρή διακοπή, λόγω του τραυματισμού του Παππά, επιστροφή στη δράση με τον Νέλσον να είναι στη "γραμμή της φιλανθρωπίας"
19:26
Έχει 1/2 βολές, αυξάνοντας στο +9 (13-22) το προβάδισμα του "τριφυλλιού"
19:26
Επιθετικό φάουλ του Διαμαντίδη, στον Βασιλόπουλο
19:27
Τάπα του Παπαγιάννη στον Αβραμίδη, σε προσπάθεια του δεύτερου να διεισδύσει στο καλάθι
19:28
Ο Πανελευσινιακός μειώνει το σκορ (15-22), με καλάθι του Οφοέγκμπου
19:28
Ο Μπλουμς πήρε τη θέση του Μποχωρίδη
19:28
Καλάθι του Μαυροκεφαλίδη, από τα πέντε μέτρα (15-24 στο 13')
19:33
Νέο τρίποντο από τον Μπλουμς (16-30 στο 15')
19:33
Αυτή τη φορά, ο Λετονός θα σκοράρει για δύο (16-32)
19:34
Καλάθι του Λούμπι μπροστά στον Φώτση (18-32)
19:34
Τάιμ άουτ ζητά ο Σωτήρης Μανωλόπουλος
19:36
Ο Λούμπι μαζεύει δύο φορές το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά αστοχεί από το "ζωγραφιστό" ισάριθμες φορές
19:37
Λάθος από τον Αβραμίδη, με τον Νέλσον να καρφώνει στον αιφνιδιασμό (18-34)
19:37
Θα μειώσει ο Λούμπι, με καλάθι δύο πόντων (20-34)
19:38
Τρίτο τρίποντο από τον Μπλουμς (20-37 στο 18')
19:38
Καλάθι από τον Δορκοφίκη (22-37) και νέο τάιμ άουτ από τον Σωτήρη Μανωλόπουλο
19:40
Εν τω μεταξύ, ο Νίκος Παππάς έφυγε από το γήπεδο με προορισμό το νοσοκομείο, για να του γίνουν ράμματα στο πρόσωπο. Θυμίζουμε πως τραυματίστηκε στο 11ο λεπτό, σε προσπάθεια να καρφώσει
19:42
Τρίποντο από τον Βασιλόπουλο, που ρίχνει τη διαφορά στους 12 (27-39) με λιγότερο από ένα λεπτό να μένει για το φινάλε του ημιχρόνου
19:44
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Πανελευσινιακός - Παναθηναϊκός 27-41
19:45
Οι "πράσινοι" βρίσκονται από νωρίς σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση, δίχως να απειληθούν ιδιαίτερα. Έβαλαν άλλωστε γρήγορα τις βάσεις αφού προηγήθηκαν με 14-0 στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης
19:50
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (8/26 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/7 βολές, 19 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 λάθη, 2 τάπες, 4 κλεψίματα): Βασιλόπουλος 9 (2), Λούμπι 4, Αθανασούλας 3, Μάρκοβιτς, Δορκοφίκης 2, Ιωάννου 5 (1), Οφοέγκμπου 4, Αβραμίδης, Σίμσον.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (12/18 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 2/3 βολές, 23 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 λάθη, 5 κλεψίματα): Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Σλότερ 2, Μποχωρίδης, Φώτσης 2, Νέλσον 8, Παππάς, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 5 (1), Μπλουμς 11 (3), Παπαγιάννης, Λούντζης, Λαουάλ.
19:59
Κλέψιμο του Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος θα σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο μετά από ασίστ του Χαραλαμπόπουλου (27-43 στο 21')
20:00
Ο Ιωάννου αστοχεί από τα 6μ75, με τον Φώτση να καρφώνει στον αιφνιδιασμό (27-45)
20:00
Τάπα του Μαυροκεφαλίδη στον Λούμπι
20:01
Επιθετικό φάουλ του Μάρκοβιτς, και καλάθι του Νέλσον στην επόμενη επίθεση του "τριφυλλιού" (27-47 στο 23')
20:01
Ο Μάρκοβιτς θα μειώσει το σκορ (29-47)
20:02
Νέο λάθος από τους γηπεδούχους, που καταλήγει σε λέι απ του Νέλσον στον αιφνιδιασμό (29-49). Τάιμ άουτ ζητά ο Τζίμης Κουστένης
20:04
Νέος αιφνιδιασμός για το "τριφύλλι", νέο κάρφωμα. Αυτή τη φορά από τον Μποχωρίδη (29-51 στο 24')
20:05
Τρίποντο από τον Αθανασούλα (32-51 στο 25')
20:05
Άμεση απάντηση, από τον Μποχωρίδη (32-54)
20:06
Ο Βασιλόπουλος θα σταματήσει με φάουλ τον 21χρονο γκαρντ του "τριφυλλιού" στην επόμενη επίθεση των φιλοξενούμενων
20:07
Νέο φάουλ από τον πλεϊμέικερ των "σταχυοφόρων", στον παίκτη του Παναθηναϊκού
20:08
Άλεϊ ουπ κάρφωμα του Φώτση, σε νέο "πράσινο" αιφνιδιασμό (32-56 στο 27')
20:08
Με τους Μποχωρίδη, Χαραλαμπόπουλο και Παπαγιάννη αυτή τη στιγμή η πεντάδα του Παναθηναϊκού
20:09
Καλάθι δύο πόντων από τον Δορκοφίκη (34-56)
20:09
Δεύτερο σερί καλάθι από τον έμπειρο φόργουορντ/σέντερ (36-56)
20:13
Η διαφορά πέφτει στους 17 πόντους (40-57) μετά από νέο καλάθι του Μάρκοβιτς, που είναι η πιο σταθερή απειλή για την "πράσινη" άμυνα
20:13
Ο Μπλουμς θα πετύχει το τέταρτο τρίποντο απόψε, από τη γωνία (40-60 στο 28')
20:14
Εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη στον αιφνιδιασμό (40-62)
20:15
Πέμπτο τρίποντο από τον Μπλουμς, στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου
20:15
Τέλος τρίτης περιόδου: Πανελευσινιακός - Παναθηναϊκός 40-65
20:17
Ο Γιάνις Μπλουμς είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, έχοντας πετύχει 17 πόντους με 5/8 τρίποντα
20:17
Με τον Διαμαντίδη στην πεντάδα του θα ξεκινήσει ο Παναθηναϊκός το τέταρτο δεκάλεπτο
20:18
Λάθος συνεννόηση από τους Μαυροκεφαλίδη και Σλότερ, με τη μπάλα να καταλήγει εκτός παρκέ
20:19
Αμέσως μετά, οι γηπεδούχοι θα κάνουν νέο λάθος, που θα δώσει την ευκαιρία στον Σλότερ να καρφώσει τη μπάλα (40-67)
20:20
Ο Μάρκοβιτς σκοράρει ξανά (42-67 στο 32')
20:21
Ο Μαυροκεφαλίδης θα αστοχήσει σε σουτ από το ύψος των βολών
20:21
Λίγο αργότερα όμως, θα σκοράρει μετά από ασίστ του Διαμαντίδη (42-69), αναγκάζοντας τον Τζίμη Κουστένη να καλέσει τάιμ άουτ
20:23
Ο Παπαγιάννης θα αστοχήσει από τα πέντε μέτρα
20:24
Φάουλ του Παπαγιάννη στον Λούμπι, που έχει δικαίωμα για δύο βολές
20:25
Θα βάλει μόνο τη δεύτερη (43-69 στο 34')
20:25
Ο Νέλσον αστοχεί σε σουτ τριών πόντων
20:25
Άστοχος ο Ιωάννου
20:26
Γκολ φάουλ από τον Σλότερ, που θα βάλει και τη συμπληρωματική βολή (43-72)
20:26
Άλεϊ ουπ κάρφωμα από τον Λούμπι (45-72 στο 35')
20:26
Άμεση απάντηση από τον Σλότερ (45-74)
20:27
Ο Αθανασούλας δεν βρίσκει τον στόχο από τη γωνία
20:28
Νέο άλεϊ ουπ κάρφωμα από τον Λούμπι (47-74)
20:28
Λάθος από τον Βασιλόπουλο, με 3'39'' να μένουν για το τέλος του αγώνα
20:29
Τρίποντο από τον Τσακαλέρη (50-74 στο 37')
20:31
Ο Τσακαλέρης αστοχεί από μέση απόσταση. Ο Λούντζης τρέχει αιφνιδιασμό, ο Μποχωρίδης στον Μαυροκεφαλίδη και 50-78
20:32
Ο Τσακαλέρης στη δεύτερη προσπάθεια, αστοχεί. Ο Παπαγιάννης χρεώνεται φάουλ στον Λούμπι
20:32
Στο παρκέ ο γεννημένος το '99, Φωτιάδης
20:32
1.23'' για το τέλος
20:32
Ο Σίμπσον υπό την πίεση του Λούντζη. Αστοχεί. Ο Σλότερ τελειώνει τον αιφνιδιασμό (50-80, 39.55)
20:33
Κλέβει ο Παπαγιάννης, ο οποίος τρέχει και καρφώνει (50-82), μετά την εξαιρετική ασίστ του Χαραλαμπόπουλου
20:33
Νέο λάθος του Πανελευσινιακού και... λάθος του Λούντζη
20:34
Φάουλ του Σλότερ στον Δρακωτό (16'' για τη λήξη)
20:34
Στις βολές ο μικρός
20:34
Ευστοχεί στην πρώτη βολή (51-82)
20:34
Αστοχεί στη δεύτερη. Ο Παπαγιάννης στο ριμπάουντ. Δεν κάνει επίθεση ο ΠΑΟ. Τέλος αγώνα. 51-82 το αποτέλεσμα
20:35
Πανελευσινιακός: Δρακωτός 1, Τσακαλέρης 3, Βασιλόπουλος 9, Λούμπι 9π. (18 ριμπ.), Αθανασούλας 6, Μάρκοβιτς 8, Δορκοφίκης 6, Ιωάννου 5 (6 ριμπ.), Φωτιάδης, Σίμπσον, Αβραμίδης, Οφοέγκμπου.
20:36
Παπαγιάννης: "Πρώτα από όλα θέλω να ευχαριστήσω τον κόουτς που μου έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστώ. Η ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά. Είπαμε να βγάλουμε ενέργεια από την αρχή. Μας έδωσε οδηγίες που ακολουθήσαμε. Κοιτάμε τη συνέχεια. Η ομάδα είχε περισσότερη ενέργεια. Είχε ξεκουραστεί.Είμαστε έτοιμοι για τα πλέι οφ".
20:37
Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 5 (5 ασίστ), Σλότερ 12, Μποχωρίδης 5, Φώτσης 6 (10 ριμπ.), Νέλσον 12, Παππάς, Μαυροκεφαλίδης 14, Διαμαντίδης 5, Μπλουμς 17, Παπαγιάννης 6 (9 ριμπ.), Λούντζης, Λαουάλ.