Πρόκριση-θρίλερ του Αμαρουσίου

Στοιχεία... θρίλερ είχε η αναμέτρηση του Κολοσσού με το Μαρούσι. Μετά από ένα δραματικό τέλος, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη επικράτησε με 77-75 του Κολοσσού στη Ρόδο και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Φράνκο Νάκιτς ήταν ο μοιραίος παίκτης του Κολοσσού, αφού τέσσερα δεύτερα πριν τη λήξη αστόχησε σε δύο βολές μετά από φάουλ του Σέκουλιτς και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν τη σπουδαία νίκη.

Βασίλης Φραγκιάς: "Το παιχνίδι είναι δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε τα ριμπάουντ, στο δεύτερο δεν τα καταφέραμε. Ηταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, που και οι δύο ομάδες μπορούσαν να κερδίσουν. Οποια ομάδα και να νικούσε, για τη μία θα ήταν δίκαιο και για την άλλη άδικο. Το Μαρούσι ήταν περισσότερο συγκεντρωμένο σε μία, δύο φάσεις και μας κέρδισε".

Παναγιώτης Γιαννάκης: " Ηταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Ο Κολοσσός χρησιμοποίησε τον ενθουσιασμό και τον κόσμο για να μας προκαλέσει πίεση, αλλά ήταν κάτι που το περιμέναμε. Οποίος και να κέρδιζε θα χαιρόταν και θα ήταν δίκαιο. Ευχαριστώ τον Κολοσσό για την πλακέτα, συγχαρητήρια στον κόσμο, που χειροκρότησε και τις δύο ομάδες μετά τη λήξη".

*** Περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη του ματς, άδειασε η μία κερκίδα του γηπέδου, αφού έβγαιναν καπνοί από τους προβολείς.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό πως θα πουλήσουν ακριβά το "τομάρι" τους. Με... μπροστάρη το Νάκιτς και άξιους συμπαραστάτες τους Πανταζόπουλο, Παπαδάτο και Μακρή, ο Κολοσσός κρατούσε το παιχνίδι στον πόντο και δεν άφηνε το Μαρούσι να πάρει διαφορά ασφαλείας.

Μάλιστα με έναν καταιγισμό τριπόντων, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, αλλά το Μαρούσι με πρωταγωνιστή τον νεαρό Αλέξη Κυρίτση διατηρήθηκε στη διεκδίκηση της νίκης. Και κατάφερε να την πάρει -έστω και με αρκετή δόση τύχης- στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 43-38, 62-62, 75-77

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Πανταζόπουλος 11 (3), Παπαδάτος 10 (2), Γκογκίδης 3 (1) Παναγιωταράκος 5, Ντιφάρες 1, Νάκιτς 14 (2), Άλμπερτ 4, Μπράιαντ 12, Μακρής 8 (2), Τσιάκος 7

ΜΑΡΟΥΣΙ: Μπλάκνεϊ 16 (3), Νικολαϊδης, Μπουντούρης 6 (2), Κυρίτσης 17 (1), Σέκουλιτς 8, Χόμαν 4, Στεφανίδης 6, Κολώκας 9 (1), Καϊμακόγλου 5 (1), Λόλας, Καράγκουτης 6