Πρώτη και καλύτερη η ΤΣΣΚΑ

Ούλκερ - Τσιμπόνα 76-70

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ούλκερ η οποία επικράτησε με 76-70 της Τσιμπόνα. Η ομάδα του Αταμάν πάντως δεν κατάφερε να πάρει την διαφορά και έτσι βρίσκεται στην τρίτη θέση ισόβαθμη με την Τσιμπόνα. Οι Κροάτες πρέπει να θεωρούνται άξιοι της μοίρας τους αφού σε όλη την διάρκεια του αγώνα είχαν προβάδισμα 10 πόντων μέχρι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Εκεί όμως ο Ναουμόσκι με 15 συνεχόμενους πόντους πήρε το παιχνίδι πάνω του και έδωσε στην Ούλκερ μια χρυσή νίκη. Κορυφαίος για τους Τούρκους ήταν ο Ναουμόσκι με 25 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Βράνκοβιτς 18.

Τα δεκάλεπτα:18-18, 32-39, 46-57, 76-70

Ουλκερ:Κουτλουάι 6, Ναουμοσκι 25, Γιλντιριμ 7, Μπούκερ 8, Μπλερ 8, Ρεντζιας 13, Ερντογκάν 3, Γκονλούμ 6

Τσιμπόνα:Βρανκοβιτς 18, Σεζαρ 5, Ριματς 8, Ζιζιτς 13, Πολιακ 2, Γκόλεματς 12, Μανοε 7, Πεν 5

Σλασκ Βρότσλαβ - Ταού Κεράμικα 87-88

Ενα αποτέλεσμα που είναι ευνοϊκό και για τον Ολυμπιακό, ήρθε στην Πολωνία, όπου οι Ισπανοί επικράτησαν των γηπεδούχων με 87-88. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν ακόμα και με δέκα πόντους, ενώ στο δεύτερο όταν ξύπνησε ο Μασιγιάουσκας, ξύπνησαν και οι Ισπανοί. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Ιβάνοβιτς να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα που της δίνει κατά μεγάλο ποσοστό την πρόκριση, ενώ αν ο Ολυμπιακός νικήσει την Μπενετόν τότε θα σκαρφαλώσει στην πέμπτη θέση αφού στην ισοβαθμία υπερέχει των Πολωνών. Κορυφαίος για τους ηττημένους ήταν ο Γκριρ με 30 πόντους και ο Βόιτσικ με 23, ενώ για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Μασιγιάουσκας με 17.

Τα δεκάλεπτα:26-24, 52-43, 67-66, 87-88

Σλασκ:Τέιν 3, Χουζι 7, Βόιτσικ 23, Ιγνέρσκι 3, Ραντλ 7, Γκριρ 30, Τομτσικ 14

Ταουγκρές:Σκόλα 9, Νοτσιόνι 12, Μασιγιάουσκας 17, Καλντερόν 5, Βινταλ 7, Πριγκιόνι 8, Νταβιντ 16, Σπλίτερ 2, Μπετς 12

Αλμπα - Εφές Πίλσεν 77-61

Την τρίτη νίκη στην διοργάνωση σημείωσε η Αλμπα η οποία επικράτησε εύκολα των πρωτοπόρων του ομίλου, Εφές Πίλσεν με 77-61. Οι Γερμανοί δεν έχουν καμία ελπίδα για πρόκριση, ενώ οι Τούρκοι παρόλο που έχασαν συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή. Οι Τούρκοι πάλεψαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο όπου ήταν μπροστά στο σκορ αλλά στο δεύτερο τα παράτησαν και έτσι οι Γερμανοί πήραν μια σημαντική, για το πρεστίζ τους, νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπεστ με 17 πόντους, ενώ οι Τούρκοι τον Γκρέιντζερ με 20 και τον Λάνγκτον με 18.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-35, 60-52, 77-61

Αλμπα:Μπεστ 17, Γκάρις 10, Στανόγιεβιτς 14, Ντεμιρέλ 2, Σεβτσικ 4, Πέσιτς 14, Οζτουρκ 2, Κόλινς 14

Εφές Πιλσεν:Γκρέιντζερ 20, Οναν 1, Αρσλάν 2, Κουκο 4, Γιλμάζ 3, Νικολιτς 10, Λάνγκτον 18, Τουνσερί 3

ΚΡΚΑ Νόβο Μέστο - Ουνικάχα 78-77

Μπορεί οι δύο ομάδες να να μην είχαν ενδιαφέρον για τη νίκη αλλά πρόσφεραν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στους φιλάθλους που το παρακολούθησαν. Οι Σλοβένοι με καλάθι του Ρίκερτ στο τέλος νίκησαν την Μάλαγα με 78-77 και πήραν την δεύτερή της νίκη στην διοργάνωση. Ο αγώνας σε όλη την διάρκεια του ήταν ντέρμπι με το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ρίκερτ με 22 πόντους και ο Ντούσακ με 20, ενώ για την ομάδα του Σκαριόλο ο Καμπέζας 13.

Τα δεκάλεπτα:23-14, 37-38, 56-54, 78-77

ΚΡΚΑ: Ντούσακ 20, Αντονίγιεβιτς 5, Γκίλμπερτ 18, Ρίκερτ 22, Μπάντερ 4, Ντούντοβιτς 1, Μπαλαζιτς 4, Μπουτζινάουσκας 3, Σούμποτιτς 1

Μάλαγα: Γκάμπριελ 5, Ρισασέ 9, Λιούις 9, Καμπέζας 13, Ροντρίγκεζ 12, Χερμαν 4, Μπούλοκ 12, Φιλιπ 5, Κόρνεγκει 4, Σονκό 4

Σκίπερ Μπολονια - ΤΣΚΚΑ Μόσχας 71-78

Στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας, η ΤΣΣΚΑεπικράτησε με 71-78 της Σκίπερ μέσα στην Ιταλία και συνεχίζει να προηγείται στην κορυφή του δεύτερου ομίλου διαλύοντας παράλληλα όποιες ελπίδες είχε η Σκίπερ για την κατάληξη της πρώτης θέσης. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι, ενώ στο δεύτερο η ομάδα του Ιβκοβιτς κυριάρχησε και σημείωσε την δεκατη νίκη της στην διοργάνωση. Κορυφαίος για την ομάδα του Ρέπεσα ήταν ο Βαν Ντε Σπίγκελ με 15 πόντους, ενώ για τους νικητές ο Τουρκσάν με 16 με άξιο συμπαραστάτη τον Παπαλουκά με 13.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 37-36, 53-62, 71-78

Σκίπερ:Βαν Ντε Σπίγκελ 15, Ντελφίνο 13, Σμόντις 6, Βούγιανιτς 5, Ποτσέκο 8, Μότολα 13, Γκούιτον 6, Μπελινέλι 3, Λορμπεκ 2

ΤΣΣΚΑ:Μπράουν 10, Πανόφ 4, Ζεβροσένκο 10, Χόλντεν 8, Παπαλουκάς 13, Μονια 6, Τουρκσάν 16, Αλεξάντερ 9, Τάρλατς 2

Παμέσα Βαλένθια - Βιλερμπάν 80-64

Aνετη επικράτηση, όπως αναμενόταν άλλωστε είχε η Βαλένθια η οποία νίκησε ευκολα την Βιλερμπάν με 80-64 και πλέον μπαίνει στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου. Οι Ισπανοί πήραν διαφορά από την αρχή του αγώνα και δεν ίδρωσαν για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντικούδης και ο Τομάσεβιτς με 14 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Γκούλιας με 17.

Τα δεκάλεπτα:27-9, 42-24, 66-43, 80-64

Βαλένθια:Καμεριτς 1, Λομπάρτ 4, Ντικούδης 14, Γκαρσία 5, Πόποβιτς 4, Μοντέκια 13, Παραίσο 8, Τομασεβιτς 14, Λουένγκο 3, Ριγκοντό 4, Ομπέρτο 10

Βιλερμπάν:Γκούλιας 17, Σοσού 10, Τουρέ 5, Τζιφά 7, Οουνες 7, Φριγκού 8, Μράζεκ 3, Τέικορ 7