Το parade της Βενέτσια είναι το πιο τρελό απ' όσα έχεις δει...
Μην νομίσεις πως η γιορτή που στήθηκε για τους πρωταθλητές Ιταλίας ήταν από τις συνηθισμένες.
![Το parade της Βενέτσια είναι το πιο τρελό απ' όσα έχεις δει...](https://www.contra.gr/img/8693/7396420/260000/w460/460/venezia.jpg)
Η πλωτή Βενετία είναι συνδεδεμένη με τα κανάλια, τις γόνδολες και τις ρομαντικές βαρκάδες. Υπάρχει όμως και μπασκετικό καμάρι της. Η Βενέτσια, η οποία εφέτος επανήλθε στον αφρό και κατέκτησε το σκουντέτο για πρώτη φορά μετά το... πολεμικό 1943 (τρίτη φορά στην ιστορία της).
Όλα τα παραπάνω συνδυάστηκαν προκειμένου να οργανωθεί η παρέλαση των πρωταθλητών. Η οποία δεν έγινε με ανοικτό λεωφορείο στο δρόμο, ποιο δρόμο δηλαδή, αλλά με γόνδολες στα αμέτρητα κανάλια. Μάλιστα ο κόσμος πλημμύρισε τις γέφυρες για ν' αποθεώσει τους θριαμβευτές, ενώ άλλοι ακολούθησαν με βάρκες και μικρά σκάφη δίνοντας το παλμό.
Μια αν μη τι άλλο διαφορετική εικόνα.
![Το parade της Βενέτσια είναι το πιο τρελό απ' όσα έχεις δει...](https://www.contra.gr/img/5224/7396416/129000/o/140/0/venezia_1.jpg)
![Το parade της Βενέτσια είναι το πιο τρελό απ' όσα έχεις δει...](https://www.contra.gr/img/4804/7396417/125000/o/140/0/venezia_2.jpg)
![Το parade της Βενέτσια είναι το πιο τρελό απ' όσα έχεις δει...](https://www.contra.gr/img/4770/7396418/123000/o/140/0/venezia_3.jpg)
![Το parade της Βενέτσια είναι το πιο τρελό απ' όσα έχεις δει...](https://www.contra.gr/img/297/7396419/119000/o/140/0/venezia_4.jpg)