"Τρεις φορές τις ΗΠΑ"
Ο Κώστας Κεραμιδάς έκανε την πιο εύστοχη σύγκριση που θα μπορούσε για την υπέρβαση που πέτυχαν οι κοπέλες του στο Ευρωμπάσκετ.
![ÅÕÑÙÌÐÁÓÊÅÔ 2017 / ÌÉÊÑÏÓ ÔÅËÉÊÏÓ / ÅËËÁÄÁ - ÂÅËÃÉÏ / EUROBASKET / 3rd PLACE FINAL / GREECE - BELGIUM (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ:FIBA.COM)](https://www.contra.gr/img/3739/7396524/640000/w460/460/keramidas.jpg)
Από τη μία απογοητευμένος, γιατί δεν άξιζε στην εθνική γυναικών τέτοιο φινάλε. Από την άλλη περήφανος για όσα πέτυχαν τα κορίτσια του στο Ευρωμπάσκετ.
Ο Κώστας Κεραμιδάς θέλησε να εξηγήσει το μέγεθος της επιτυχίας στο τουρνουά της Πράγας και τη συνέκρινε με όσα είχε πετύχει η εθνική ανδρών στο Μουντομπάσκετ της Ιαπωνίας πριν από 11 χρόνια. Και έβαλε λίγο παραπάνω.
" Ήταν σαν να νικήσαμε τρεις φορές την ομάδα των ΗΠΑ", είπε στο μικρόφωνο της δημόσιας τηλεόρασης και μεταξύ μας, πολύ άδικο δεν είχε!