Τρίκαλα - ΠΑΟΚ 87-76

Εκμεταλλευόμενα την κούραση του ΠΑΟΚ από τους συνεχόμενους αγώνες, τα Τρίκαλα πήραν μεγάλη και πολύ εύκολη νίκη με 87-76 πραγματοποιώντας μία μίνι έκπληξη.

Η εξέλιξη

Τα Τρίκαλα ουσιαστικά τελείωσαν τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Κώστας Φλεβαράκης έδωσε εντολή για μεγάλη πίεση στην άμυνα και γρήγορο ρυθμό στην επίθεση.

Το 18-11 του 10', έγινε 32-22 στο 16' και 43-32 στο 19'. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να τρέχουν και η διαφορά πήγε στο 50-34 στο 22'. Το 51-42 έγινε 59-42 στο 27' και 66-45 στο 30', οπότε όλα τελείωσαν με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 81-74 το τελευταίο λεπτό.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Κώστας Φλεβαράκης, διότι ένας εξαιρετικός προπονητής κτύπησε με απλό τρόπο τον πολύ καλύτερο αντίπαλο εκεί που πονούσε

2. Τζέρεμι Γκρέιντζερ, καθώς ήταν το απόλυτο "2" του παιχνιδιού σκοράροντας με εξαιρετικά ποσοστά.

3. Η επίθεση των Τρικάλων στο πρώτο ημίχρονο με το εντυπωσιακό 62% στα δίποντα.

4. Πάτρικ Γιούιν, διότι δικαίωσε το όνομά του…πατρός του με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ.

5. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, ως ο μοναδικός παίκτης του ΠΑΟΚ που κατάφερε να βγάλει τον αγώνα χωρίς… αναπνευστήρα.

Το φύλλο αγώνα

Ο ΠΑΟΚ έχει επιλέξει με ομάδα η οποία με το ζόρι θα έκανε πρωταθλητισμό(δηλαδή διεκδίκηση της τρίτης θέσης) στην Α1 να παίξει στην Ευρώπη. Παίζει και πολύ καλά μάλιστα, αλλά αυτό είναι το τίμημα να χάνει με κάτω τα χέρια από τα Τρίκαλα. Μόνο που δεν έχασε ο ΠΑΟΚ, αλλά νίκησαν τα Τρίκαλα χάρις στο ρεσιτάλ σοβαρότητας. Λογικό. Πολύ καλός προπονητής ο Φλεβαράκης, η ομάδα του παίζει πάνω από τις δυνατότητές της.