X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

"Ξεμπούκωσε" ο Δικέφαλος

Εψαχνε καιρό τώρα ο ΠΑΟΚ μία άνετη νίκη προκειμένου να πάρει τα πάνω του και ανέβει ψυχολογικά. Ο ουραγός Κολοσσός στην Πυλαία αποτέλεσε το ιδανικό θήραμα και ο Δικέφαλος με επιβλητική εμφάνιση πήρε τη νίκη με 95-72.

Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο δεκάλεπτο κατά το οποίο ο Κολοσσός διατήρησε μία επαφή με το σκορ (28-24) σε όλο το υπόλοιπο διάστημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε. Η εκπληκτική εμφάνιση του Βουξάνοβιτς (20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) η αύρα του Βασιλειάδη και ο έλεγχος του ρυθμού έδωσαν στους γηπεδούχους αέρα 14 πόντων στο ημίχρονο (51-37).

Όταν μάλιστα άρχισαν να βοηθούν περισσότερο στο σκοράρισμα οι Ζούγιοβιτς και Μαυροκεφαλίδης ο ΠΑΟΚ απλοποίησε ακόμα περισσότερο τα πράγματα ανεβάζοντας τη διαφορά στο +25 (79-54). Ο Κολοσσός στον αντίποδα δεν μπορούσε να αντιδράσει. Οι ξένοι πρόσφεραν μικρή βοήθεια (κυρίως ο Μπράσγουελ) ενώ ο Σούλης πάλευε μόνος του κάτω από τα καλάθια.

O Βασιλειάδης συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια και ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε την ευκαιρία να προσφέρει θέαμα και να φτάσει άνετα στην επικράτηση με το επιβλητικό 95-72.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 51-37, 79-54, 95-72.

ΠΑΟΚ: Ξανθόπουλος, Βουξάνοβιτς 23, Βασιλειάδης 25, Γεωργίτσης, Ζούγιοβιτς 11, Γκαγκαλούδης 13, Μαυροκεφαλίδης 11, Μάνσε, Βασιλείου, Εν Ντιαγέ 9.

Koλοσσός: Φαλέκας, Πανταζόπουλος 11, Μπράσγουελ 9, Παπαδάτος 3, Σκορδάλης, Παναγιωταράκος, Ντίφερς 11, Νάκιτς 5, Σούλης 13, Μπράιαντ 13, Μακρής, Τσιάκος 7.