X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

12X

Για μία ακόμη φορά, ο Παναθηναϊκός απέδειξε, στον αγώνα με την Αϊντχόφεν, πως όταν θέλει ΕΝΑ αποτέλεσμα, τότε εύκολα ή δύσκολα θα το πάρει. Οι «πράσινοι» ήθελαν τη νίκη κόντρα στην Αϊντχόφεν και με εύκολο τρόπο την κατέκτησαν, αν και η Ρόζενμποργκ δεν τους έκανε το χατίρι. Σε αντίθετη περίπτωση, η ελληνική ομάδα τα κάνει... "μούσκεμα".

Αλήθεια, πόσες φορές ο Παναθηναϊκός έχει αποτύχει όταν «κυνηγάει» μόνο τη νίκη σε σημαντικά παιχνίδια; Η αλήθεια είναι λίγες. Με πιο πρόσφατο παράδειγμα, το αντίστοιχο με το παιχνίδι της Τρίτης, αυτό της περιόδου 1998-99 κόντρα στην Αρσεναλ στο ΟΑΚΑ, όταν οι «πράσινοι» αν και ήθελαν μόνο τη νίκη (σε συνδυασμό βέβαια με το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα του ομίλου), έχασαν με 3-1.

Αν ανατρέξουμε πίσω στο χρόνο και συγκεκριμένα στην αναμέτρηση με τη Γιουβέντους για το Τσάμπιονς Λιγκ την περίοδο 2000-01, οι «πράσινοι» όταν θέλουν μόνο το νικηφόρο αποτέλεσμα σε Ελλάδα και Ευρώπη τα καταφέρνουν μία χαρά. Σε αντίθετη περίπτωση, όταν βολεύονται και με την ισοπαλία, μάλλον τα κάνουν «μούσκεμα».

Τρανό παράδειγμα το παιχνίδι της Ριζούπολης την περίοδο 2002-03. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε με τον Ολυμπιακό για τρία αποτελέσματα ώστε να πανηγυρίσει μετά από 6 χρόνια το πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» ήθελαν νίκη ή ισοπαλία ή ήττα με 4-3 και άνω (το πρώτο ματς της Λεωφόρου είχε έρθει 3-2). Συν τοις άλλοις, ο Παναθηναϊκός βολευόταν και με ήττα με 1-0, καθώς σε αυτή την περίπτωση το πρωτάθλημα θα κρινόταν σε αγώνα-μπαράζ. Αν και όλα ήταν υπέρ του, ο Παναθηναϊκός τελικά έχασε με 3-0 και παράλληλα έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Παρόμοιο παράδειγμα είναι και το περσινό κόντρα και πάλι στον «αιώνιο» αντίπαλο στο «Απόστολος Νικολαϊδης». Ο Παναθηναϊκός ήθελε νίκη ή ισοπαλία σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους» που ήθελαν μόνο το «διπλό». Τελικά το «τριφύλλι» λίγο έλειψε να χύσει την καρδάρα και να χάσει και αυτό το πρωτάθλημα.

Παρόμοια παραδείγματα υπάρχουν και στα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Την περίοδο 2002-03 ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με την Πόρτο στην προημιτελική φάση του κυπέλλου UEFA. Η ελληνική ομάδα επικράτησε με 1-0 στο «Ντας Αντας» και στη ρεβάνς ήθελε και πάλι δύο αποτελέσματα (νίκη ή ισοπαλία) για να πάρει το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά. Τελικά, η ομάδα του Μουρίνιο επικράτησε στη παράταση με 2-0 και πέρασε στην επόμενη φάση.

Ιδια πράγματα και πέρυσι κόντρα στην Οσέρ και πάλι για το UEFA. Στη Γαλλία ο Παναθηναϊκός απέσπασε «λευκή» ισοπαλία και στη ρεβάνς ήθελε νίκη ή ισοπαλία χωρίς γκολ για να διεκδικήσει τη πρόκριση στην ημίωρη παράταση ή στην διαδικασία των πέναλτι. Αποτέλεσμα; Οι της Οσέρ επικράτησαν με 1-0 και πέρασαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Αντίθετα, όπως αναφέρουμε και παραπάνω, όταν ο Παναθηναϊκός θέλει ΜΟΝΟ τη νίκη, τα πηγαίνει μία χαρά. Ας πάρουμε πρώτα τα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Την περίοδο 2000-01 οι «πράσινοι» υποδέχονται στο ΟΑΚΑ τη Γιουβέντους και θέλουν τους τρεις βαθμούς της νίκης για να πάρουν την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε περίπτωση άλλου αποτελέσματος, η ελληνική ομάδα θα έμενε εκτός. Τελικό αποτέλεσμα; 3-1 υπέρ του (τότε) δευτεραθλητή Ελλάδος.

Πέρυσι, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Ρέιντζερς στη Γλασκώβη στη τελευταία αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «πράσινοι» είχαν αποκλειστεί από την συνέχεια της διοργάνωσης, ωστόσο ήθελαν τη νίκη για να καταλάβουν την 3η θέση του ομίλου και παράλληλα να πάρουν την πρόκριση για το κύπελλο UEFA. Ο Παναθηναϊκός τα κατάφερε περίφημα, επικρατώντας με 3-1.

Μία από τα ίδια και στην Ελλάδα. Την περσινή περίοδο ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται με την ΑΕΚ στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδος. Το πρώτο ματς στο «Απόστολος Νικολαϊδης» έρχεται 2-2. Ετσι, στη ρεβάνς των Α.Λιοσίων οι «πράσινοι» θέλουν μόνο νίκη για να προκριθούν ή το… άπιαστο 3-3, 4-4 κ.ο.κ. Τελικά, οι μετέπειτα κυπελλούχοι επικράτησαν με 1-0.

Τέλος, στον περσινό τελικό κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό (λίγες ημέρες μετά το 2-2) ο Παναθηναϊκός θέλει φυσικά μόνο νίκη για να κατακτήσει το κύπελλο ύστερα από 9 χρόνια. Οι «πράσινοι» έπαιξαν καλύτερα και πιο απελευθερωμένα (σε σχέση με τον αγώνα με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα) και νίκησαν με 3-1.

Μερικές φορές σε κάποια πράγματα σαν τα παραπάνω δεν δίνεις την απαιτούμενη σημασία γιατί θεωρείς ότι… απλά συμβαίνουν. Το θέμα είναι πως ο Παναθηναϊκός σε πολλές περιπτώσεις αποδεικνύει πως όταν θέλει το αποτέλεσμα και όχι τα αποτελέσματα, τα καταφέρνει καλύτερα και… πιο άνετα. Ειδάλλως, φαίνεται πιο αγχωμένος, φαίνεται να βολεύεται στην προοπτική της «διπλής ευκαιρίας» και τελικά μένει με «άδεια τα χέρια». Το αν κάνουμε λάθος ή όχι θα αποδειχθεί στο μέλλον. Δόξα το Θεό, θα είναι πολλά τα παιχνίδια εκείνα που θα παρουσιαστούν και οι «πράσινοι» θα έχουν να διαλέξουν… σημεία.