11η αγωνιστική: Με Ζήκο να σκοράρει νίκησε η Μονακό

Ακρως επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Φραντσίσκο Γκουιντολίν στον πάγκο της Μονακό. Ο Ιταλός τεχνικός είδε τους παίκτες του να εκτελούν κατά γράμμα τις οδηγίες του φτάνοντας σε μια άνετη νίκη επί της ουραγού Μετς με 3-0.

Ακρως επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Φραντσίσκο Γκουιντολίν στον πάγκο της Μονακό. Ο Ιταλός τεχνικός είδε τους παίκτες του να εκτελούν κατά γράμμα τις οδηγίες του φτάνοντας σε μια άνετη νίκη επί της ουραγού Μετς με 3-0. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο οι Μονεγάσκοι να μην έφτασαν στην επίτευξη κάποιου γκολ, όμως στην επανάληψη διέσπασαν την άμυνα των γκρενά εξασφαλίζοντας γρήγορα τους τρεις βαθμούς.

Γούρικος και για τον Άκη Ζήκο ο Γκουιντολίν, αφού ο Έλληνας μέσος, όντας βασικός (αντικαταστάθηκε στο 85’), πέτυχε το 2-0 στο 64ο λεπτό. Δεν γλίτωσε πάντως την κίτρινη (κάτι που συνηθίζει).

Με το ίδιο σκορ (3-0) η Οσέρ κατέβαλε την αντίσταση της Τρουά. Δυσκολεύτηκε πάντως, αφού χρειάστηκε το τελευταίο δεκάλεπτο για να κλειδώσει τη νίκη της.

Τρεις ημέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο "Ζερλάν" στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, η Λιόν συνέχισε με νίκη την πορεία της στο γαλλικό πρωτάθλημα επικρατώντας της πάντα επικίνδυνης Αζαξιό με 3-2. Σκόραρε εκ νέου ο Φρεντ, πολλά τα αμυντικά προβλήματα.

Με ένα βαθμό έφυγε από την έδρας της Λε Μαν η Λιλ. Η ομάδα του Κλοντ Πιέλ, με το Στάθη Ταυλαρίδη να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, απέσπασε 1-1 από τους νεοφώτιστους, σε ένα ματς που κρίθηκε στα πρώτα δέκα λεπτά. Στις καθυστερήσεις έσωσε την παρτίδα η Μπορντό (1-1 με τη Σοσό), με τον Αλόνσο να χρίζεται χρυσή αλλαγή. Σάββατο 15 Οκτωβρίου