X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

12η αγωνιστική: Λιόν για... τίτλο

Ακάθεκτη προς την κατάκτηση ακόμη ενός πρωταθλήματος πορεύεται η Λιόν, η οποία πέρασε το εμπόδιο της Μετς με το εμφατικό 4-0 και μάλιστα στο "Σεν Σιμφοριέν".

Ακάθεκτη προς την κατάκτηση ακόμη ενός πρωταθλήματος πορεύεται η Λιόν, η οποία πέρασε το εμπόδιο της Μετς με το εμφατικό 4-0 και μάλιστα στο "Σεν Σιμφοριέν". Το σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό ο θηριώδης Νορβηγός, Τζον Κάριου, ο οποίος δοκίμασε το σουτ από μακριά και η μπάλα, με τη συνδρομή του δοκαριού, του έκανε το χατίρι και κατέληξε στα δίχτυα του Βιμπέ.

Στο 35ο λεπτό, ο Ζουνίνιο εκμεταλλεύτηκε την καλή τοποθέτησή του και δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2-0. Ένα λεπτό πριν το 45ο λεπτό, ο Βιλτόρ δε θα μπορούσε να αρνηθεί την πολύ καλή σέντρα του Φλοράν Μαλουντά και έτσι έγινε το 3-0. Ο δημιουργός του τρίτου γκολ, έγινε ο σκόρερ του τελικού 4-0 μόλις στο 50ο λεπτό.

Σε απόσταση επτά βαθμών παρέμεινε η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Φουρνιέ, έστω και αν δυσκολεύτηκε από τη μαχητική Νανσί, πήρε τη νίκη με το ισχνό 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Μποναβεντούρ Καλού. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Λιλ, με το Στάθη Ταυλαρίδη να βρίσκεται εκ νέου στη βασική ενδεκάδα, υπέταξε τη Ναντ με 2-0 χάρη στο γρήγορο γκολ του Καμερουνέζου μέσου Μακούν και σε αυτό του Μουσιλού στο τέλος. Εντός έδρας νίκη και για την Νις, 1-0 την Οσέρ.

Την Κυριακή η Λε Μαν συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία και νίκησε με 2-0 το Στρασβούργο, το οποίο ίσως κουρασμένο και από τις μεσοβδόμαδες υποχρεώσεις στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον ίδιο θεσμό, Ρεν, απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Αζαξιό, χάρις σε ένα γκολ Φρέι. Ηττα για την Μονακό του Ακη Ζήκου, η οποία έχασε στο "Ογκούστ Μπονάλ" με 1-2, με τον Ελληνα μέσο να μένει εκτός αποστολής από τον Φραντσέσκο Γκουιντολίν. Στο άλλο κυριακάτικο αγώνα η Τρουά έμεινε στο 1-1 με την Λανς, ενώ το βράδυ στο ματς που έριξε την αυλαία, η Σεντ Ετιέν υπέταξε τη Μαρσέιγ με 2-1 και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.