13η αγωνιστική: Με νίκες συνέχισαν Μπάγερν, Βέρντερ

Ένα ευχάριστο απόγευμα πέρασε στο «Βέζερ Σταντιόν» η Βέρντερ Βρέμης, η οποία αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, συνέτριψε την Βόλφσμπουργκ με 6-1 και παρέμεινε σε απόσταση πέντε βαθμών από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Ένα ευχάριστο απόγευμα πέρασε στο « Βέζερ Σταντιόν» η Βέρντερ Βρέμης, η οποία αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, συνέτριψε την Βόλφσμπουργκ με 6-1 και παρέμεινε σε απόσταση πέντε βαθμών από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 5' με τον αρχηγό τους Μπάουμαν ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μπορόφσκι στο 43’.

Ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 52' ενώ ο Ντιέγκο Κλίμοβιτς μείωσε προσωρινά σε 3-1 για την φιλοξενούμενη ομάδα στο 57'. Τρία λεπτά αργότερα ο Μίροσλαβ Κλόζε εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα της Βόλφσμπουργκ και έγραψε το 4-1. Την δόξα των συμπαικτών του…ζήλεψε και ο αμυντικός Νάλντο, ο οποίος σε μια από τις συχνές προωθήσεις του στο 70’ σημείωσε το 5-1. Το σκορ έκλεισε ο Μίροσλαβ Κλόζε στο 85’, σημειώνοντας έτσι το δεύτερο γκολ του στον αγώνα.

Βέρντερ Βρέμης: Ράινκε, Φάρενχοστ, Νάλντο, Οβομογέλα, Σουλτζ, Μπάουμαν, Μπορόφσκι, Φρινκς (77’ Βράνιες), Μικού (69' Γένσεν), Βαλντέζ (69' Χαντ), Κλόζε

Βόλφσμπουργκ: Γεντζ, Φραντς, Νεζίρι, Κιρόγκα, Κάρχαν, Σαρπέι, Τιάμ, Τσικιτσβίλι (73’ Φαν ντερ Χέιντεν), Χάνκε (73’ Μαρλέ), Κλίμοβιτς, Μενσέγκεζ

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα, ξεχωρίζει η νίκη της Μπάγερν Μονάχου επί της Μπίλεφελντ με 2-1 χάρη σε αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία 15 λεπτά και δυο γκολ του Πιζάρο ενώ στην ισοπαλία έμεινε η Σάλκε στην έδρα της Κολωνίας με 2-2. Ανάσανε βαθμολογικά η ουραγός Νυρεμβέργη, η οποία πέρασε σαν σίφουνας από το γήπεδο της Καιζερσλάουτερν με 3-1, πιάνοντας την στην βαθμολογία με εννιά βαθμούς.

Σημαντικό τρίποντο και για την Ντόρτμουντ, η οποία στο « Βέστφαλεν Στάντιομ» υπέταξε τη Χέρτα Βερολίνου με 2-0. Στην ισοπαλία έμειναν Γκλάντμπαχ και Λεβερκούζεν με σκορ 1-1 όπως και η Μάιντζ με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (βασικός για 73 λεπτά ο Γιάννης Αμανατίδης) με σκορ 2-2 και πρόσωπο του αγώνα τον Νοβέτσκι, ο οποίος σημείωσε τρία γκολ, ένα για την ομάδα του και δυο αυτογκόλ για τους αντιπάλους του!

Στα παιχνίδια της Κυριακής, σταθερό στην τρίτη θέση της βαθμολογίας παραμένει το Αμβούργο, το οποίο υπέταξε στην έδρα του την Ντουίσμπουργκ με 2-0 χάρη σε γκολ των Μπαρμπάρεζ και Λάουτ. Χωρίς νικητή έληξε το άλλο παιχνίδι μεταξύ Στουτγκάρδης και Ανόβερο, με τον Τόμασον να πετυχαίνει δυο γκολ αλλά τους Χασεμιάν και Γιάνκοφ να χαρίζουν στην ομάδα τους την ισοπαλία.