15η αγωνιστική: Η Σέλτικ το ντέρμπι

Για δεύτερη φορά μέσα σε δέκα μέρες η Γλασκόβη βάφτηκε… Καθολική. Η Σέλτικ κέρδισε και στο δεύτερο "Old Firm" της χρονιάς της Ρέιντζερς, αυτή τη φορά, όμως, ο τρόπος ήταν πολύ πιο άνετος από τον αγώνα του Λιγκ Καπ. Αυτό αποδεικνύεται και από το τελικό 3-0, το οποίο φέρνει σε ακόμα πιο δύσκολη θέση τον Αλεξ Μακλίς.

Μόλις στο 12ο λεπτό ο Τζον Χάρτσον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι, πάντως, αντιμετώπιζαν σθεναρή αντίσταση από την ομάδα του Σωτήρη Κυργιάκου. Ο Ελληνας αμυντικός αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο, οπότε είδε τον Μπόμπο Μπαλντέ να σκοράρει εκ νέου για τους αντιπάλους στο 56ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Εϊντεν Μακγκίντι πέντε λεπτά αργότερα.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Ρέιντζερς, ο Κροάτης Νταντό Πρσο τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό και πολύ δύσκολα θα προλάβει τον αγώνα του Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο την Πορτο στην ιβηρική χερσόνησο. Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πέρασε η Χαρτς, η οποία άφησε δυο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της Αμπερντίν, μένοντας στην ισοπαλία 1-1. Οι γηπεδούχοι πρηγήθηκαν στο 13' Σμιθ ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 64' με τον συνήθηςύποπτο Ρούντολφ Σκάτσελ.