X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

1η αγ.: Η Ομόνοια το ντέρμπι με την Ανόρθωση

Σε ένα παιχνίδι με δυνατά μαρκαρίσματα, αρκετές κίτρινες κάρτες και καλό θέαμα ιδίως στο πρώτο μέρος, η Ομόνοια επικράτησε 3-2 της Ανόρθωσης στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής της 1ης κατηγορίας.

Η Ομόνοια μπήκε φορτσάτη στο ντέρμπι και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μικαέλ Ποτέ, ενώ στο 6ο ο Ούτσα Λομπιανίτζε έχασε σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του.

Η Ανόρθωση άρχισε να ισορροπεί το ματς μετά το δεκάλεπτο, είχε δοκάρι στο 13ο λεπτό με τον Γιούρι Γιακοβένκο κι ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 19ο με τον Εντέ, αλλά στο 39' ο Ποτέ "ξαναχτύπησε" με ψύχραιμο πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου, αυτή τη φορά με ωραίο πλασέ του Ιακοβένκο στο 63ο λεπτό, αλλά την τελευταία λέξη είπε ο Ρουσιάς που πέρασε ως αλλαγή στο 79' και σκόραρε με σουτ στο 87'.

Στα τελευταία λεπτά, μάλιστα, η Ομόνοια έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να κλειδώσει τη νίκη είτε με τον Ποτέ είτε με τους Σότα Γκριγκαλασβίλι.