1η αγ.: Πρεμιέρα με "εξάρα" για την Μπάγερν

Θριαμβευτικά ξεκίνησε η νέα σεζόν στην Bundesliga για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε με το εμφατικό 6-0 της Βέρντερ Βρέμης στην "Allianz Arena". Χατ τρικ ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Ιδανικά ξεκίνησε τη νέα σεζόν στην Bundesliga η Μπάγερν Μονάχου, η οποία έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, "διέλυσε" με 6-0 τη Βέρντερ Βρέμης στην "Allianz Arena". Οι πρωταθλητές Γερμανίας άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής από τον Τσάμπι Αλόνσο.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο στην αναμέτρηση, οι Βαυαροί σημείωσαν και δεύτερο γκολ, με τον Λεβαντόφσκι να νικά την άμυνα των φιλοξενούμενων και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, σε ένα πολύ άνετο 45λεπτο για την Μπάγερν.

Με το... καλησπέρα στο δεύτερο μέρος, ο Πολωνός στράικερ έδειξε ξανά την κλάση του και μετά από σέντρα του Μίλερ από δεξιά "έγραψε" το 3-0 με προβολή. Η υπόθεση νίκη είχε ήδη κριθεί, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι. Στο 66' ο Λαμ κινήθηκε ωραία στην περιοχή και νίκησε τον Βίντβαλντ για το 4-0, στο 73' ο Ριμπερί διαμόρφωσε το 5-0 και το τελικό 6-0 ήρθε από τον συνήθη ύποπτο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Λαμ (74' Ραφίνια), Χούμελς, Μαρτίνεθ, Αλάμπα (78' Μπερνάτ), Τσάμπι Αλόνσο (64' Κίμιχ), Τιάγκο, Βιδάλ, Ριμπερί, Μίλερ, Λεβαντόφσκι.

Βέρντερ Βρέμης: Βίντβαλντ, Γκέμπρε Σελασιέ, Ντιάν, Σανέ, Καλντιρόλα, Φριτς, Μπάρτελς (88' Τι), Γιαταμπαρέ, Γκρίλιτς (74' Εγκσταϊν), Μπάουερ, Γιόχανσον (64' Στέρνμπεργκ).

# Ο Θανάσης Πέτσος παρακολούθησε από τον πάγκο το ματς της Βέρντερ με την Μπάγερν.