20ή αγ.: Σταμάτησε στα 7 η Άρσεναλ, στο +7 η Γιουνάιτεντ

Πριν από λίγες ημέρες η Νιούκαστλ έβαλε 3 γκολ στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά έχασε. Το Σάββατο έβαλε άλλα τόσα επί της Άρσεναλ, όμως, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ σκόραρε 7 φορές! Λίγο νωρίτερα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικρατούσε 2-0 της Γουέστ Μπρομ και διατηρείτο στο +7 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Ο χορός των γκολ στο "Έμιρεϊτς" δεν έπρεπε να αρχίσει στο 20ό λεπτό, αφού ο Θίο Γουόλκοτ άνοιξε το σκορ με πλασέ αλά Τιερί Ανρί (σ.σ. βρισκόταν στις εξέδρες), ωστόσο βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Η Νιούκαστλ, πάντως, απάντησε πριν από το τέλος του ημιχρόνου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεμπά Μπα.

Μέχρι τα μισά του δευτέρου μέρους η Άρσεναλ σκόραρε και οι "καρακάξες" ισοφάριζαν, προτού... κατηφορίσει το γήπεδο. Ο Άλεξ Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν έκανε την αρχή στο 50' με διαγώνιο σουτ, ο Σιλβέν Μαρβό ισοφάρισε στο 59' με εξ επαφής προσπάθεια, ο Λούκας Ποντόλσκι έγραψε το 3-2 με περιπετειώδες τρόπο στο 64' και ο Ντεμπά Μπα ισοφάρισε για τελευταία φορά στο 69' με κοντινό πλασέ.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ σκόραρε σε... κάθε κατεβασιά της μπάλας. Καταρχάς ο Γουόλκοτ της ξανάδωσε το προβάδισμα στο 73', ο Ολιβιέ Ζιρού σκόραρε στο 84ο και το 87ο λεπτό, ενώ ο Γουόλκοτ πέτυχε χατ-τρικ στο 90'. Η μοναδική φορά που η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι ήταν στην τελευταία φάση του αγώνα (δοκάρι Ζιρού στο 95').

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκλεισε ιδανικά τις υποχρεώσεις της για το 2012, καθώς επικράτησε 2-0 της Γουέστ Μπρομ και διατηρήθηκε στο +7 από τη Μάντσεστερ Σίτι. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο "Ολντ Τράφορντ" βρήκε προηγούμενους τους γηπεδούχους με το αυτογκόλ του Γκάρεθ Μακόλεϊ στο 9ο λεπτό (η μπάλα βρήκε στο πόδι του μετά από γύρισμα του Άσλεϊ Γιανγκ). Οι "κόκκινοι διάβολοι" είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 32ο λεπτό, όμως, ο Μπεν Φόστερ απέκρουσε το σουτ του Γιανγκ και εν συνεχεία η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του.

Η αξιόμαχη εφέτος Γουέστ Μπρομ επανήλθε δυναμικά μετά την ανάπαυλα και ο σερ Άλεξ Φέργκιουσον υποχρεώθηκε να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Ρόμπιν φαν Πέρσι, προκειμένου να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα έβαζε τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων. Από την πλευρά του ο Στιβ Κλαρκ έριξε στη μάχη τον γκολτζή Ρομέλου Λουκάκο, αλλά δεν δικαιώθηκε. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος όταν ο φαν Πέρσι έκανε το 2-0 με υπέροχο σουτ στο δεξί παραθυράκι του Φόστερ.

Η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε αφάνταστα κόντρα στη Νόριτς, ωστόσο επικράτησε 4-3 και διατηρήθηκε στο -7 από τη Γιουνάιτεντ. Ο Έντιν Τζέκο σκόραρε με κοντινές προσπάθειες στο 2ο και το 4ο λεπτό, προτού ο Άντονι Πίλκινγκτον μειώσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 15'.

Ο Σέρχιο Αγουέρο πρόλαβε τον Μαρκ Μπαν στο 50ό λεπτό και έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στους πρωταθλητές, ανοίγοντας το χορό των γκολ. Στο 63ο και το 75ο λεπτό ο Ράσελ Μάρτιν βρήκε δίχτυα με κοντινές προσπάθειες, ενδιάμεσα όμως (67'), ο Μπαν δεν είχε την τύχη με το μέρος του και οι "πολίτες" έφυγαν με τους 3 βαθμούς από το "Κάροου Ρόουντ".

# Η Μάντσεστερ Σίτι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο εξαιτίας της άδικης αποβολής του Σαμίρ Νασρί. Παρόλα αυτά έφυγε νικήτρια από το "Κάροου Ρόουντ".

# Ο Γιώργος Καραγκούνης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα με τη Σουόνσι. Ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, ενώ στο 34ο λεπτό δέχθηκε κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Νάθαν Ντάιερ.

# Ο Γκάρεθ Μπέιλ "κιτρινίστηκε" για τρίτη σερί φορά επειδή έκανε "θέατρο". Μάλιστα θα απουσιάσει λόγω τιμωρίας από το παιχνίδι της Πρωτοχρονιάς με τη Ρέντινγκ.

# Ο Έντιν Τζέκο έγινε ο 3ος πιο γρήγορος σκόρερ δύο τερμάτων στην Premier μετά από τους Ράιαν Γκιγκς (1995) και Ντάνκαν Φέργκιουσον (2000).

# Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε τις 30 νίκες πρωταθλήματος το 2012. Ανάλογη επίδοση έχει πετύχει άλλες δύο φορές. Το ρεκόρ, πάντως, ανήκει στην Τσέλσι (32 νίκες το 2005).

# Τα 10 γκολ σε ένα ματς είναι η 2η μεγαλύτερη επίδοση στην Premier League μετά από τα 11 του Πόρτσμουθ-Ρέντινγκ 7-4 (σεζόν 2007-08). Τελευταία φορά που σημειώθηκαν 10 γκολ σε ένα παιχνίδι ήταν το περυσινό Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ 8-2.

# Η Νιούκαστλ έγινε η πρώτη ομάδα της Premier League που σημειώνει σε δύο σερί ματς τουλάχιστον 3 γκολ και τα χάνει αμφότερα. Τελευταία ομάδα που είχε κάνει κάτι ανάλογο (στην Α' Κατηγορία) ήταν η Ίπσουιτς το 1985.

# Το Σάββατο σημειώθηκαν 35 γκολ, περισσότερα από κάθε εφετινή αγωνιστική (σ.σ. εκκρεμούν ακόμη δύο ματς).

# Με το γκολ του Σιλβέν Μαρβό, εντός του 2012, είχαν σημειωθεί 1.088 γκολ, επίδοση ρεκόρ για ένα έτος σε περιόδους με 38 αγωνιστικές.