X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

20ή αγ.: Ασταμάτητη η Σταντάρ

Η Σταντάρ Λιέγης επικράτησε 2-0 της Μέχελεν στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 20ής αγωνιστικής και σημείωσε την τέταρτη διαδοχική νίκη της στην Jupiler League.

Η Μέχελεν έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 37' με τον Νίκλας Πέντερσεν και δύο λεπτά αργότερα η Σταντάρ Λιέγης πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Ίμοχ Εζεκίελ, έπειτα από σέντρα του Γέλε βαν Ντάμε. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 76ο λεπτό όταν ο Εζεκίελ πρόλαβε τον Τόμισλαβ Πατσόφσκι, έκανε τη σέντρα και ο Μιτσί Μπατσουαγί έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Μιρτσέα Ρέντνιτς έχασε κλασική ευκαιρία για να κάνει το 3-0 στο 85ο λεπτό με τον Φρεντερίκ Μπουλό, ενώ ο θετικότατος Πατσόφσκι απέκρουσε το πέναλτι του Γιόνι Μπούιενς στο 88ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη οι "κόκκινοι" ανέβηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας και συγκατοικούν με την Γκενκ, η οποία παίζει την Κυριακή (16/12, 15:30) με τη Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Η Μπριζ συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στην Jupiler, αφού η Μονς δεν μπόρεσε να προβάλει σθεναρή αντίσταση. Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Γαρίδο άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Κάρλος Μπάτσα, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την απροσεξία του Ολιβιέ Βερνέ και κλείδωσε το τρίποντο στο φινάλε με ωραία ατομική προσπάθεια του Μαξίμ Λεστιέν.

# Ο Γιώργος Γκαλίτσιος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα με τη Γάνδη. Στο 21ο λεπτό, μάλιστα, βρήκε με ωραία σέντρα τον Μπέντζαμιν Μοκούλου, ο οποίος δεν μπόρεσε να χριστεί σκόρερ. Αντίθετα, ένα λάθος του στο 56ο λεπτό λίγο έλειψε να αποβεί μοιραίο.