28η αγ.: Εύκολα η Βαλένθια (VIDEO)

Η Βαλένθια πέρασε διά περιπάτου από το γειτονικό "Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο" με 4-0 επί της Έλτσε και αύξησε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο.

Η απουσία του Έντσο Πέρες (και του Άλβαρο Νεγρέδο από το αρχικό σχήμα) δεν επηρέασε την Βαλένθια, η οποία δεν εκμεταλλεύθηκε το τρομερό λάθος του Έντσο Ρόκο στο 10ο λεπτό, ούτε σκόραρε στο 25' με Σοφιάν Φεγκουλί, αλλά κατάφερε να προηγηθεί στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Αντρέ Γκόμες.

Ο Πορτογάλος μέσος από σκόρερ έγινε δημιουργός στο 57ο λεπτό και ο Πάκο Αλκάθερ διπλασίασε το προβάδισμα των "νυχτερίδων" με εξ επαφής προσπάθεια, ενώ ο Γκόμες έκανε και το γύρισμα που ώθησε σε αυτογκόλ τον Ρόκο στο 71'.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Νικολάς Οταμέντι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πάμπλο Πιάτι.

Έλτσε (4-2-3-1): Τίτον, Νταμιάν, Ρόκο, Λόμπαν, Θίσμα, Πάσαλιτς (59' Ερέρα), Άντριαν (77' Μοσκέρα), Ροντρίγκες (75' Κόρο), Φαρ, Βίκτορ, Ζόνατας.

Βαλένθια (4-3-3): Ντιέγκο Άλβες, Μπαραγάν, Μουσταφί, Οταμέντι, Γκάγια, Αντρέ Γκόμες, Φουέγο, Παρέχο (90' Τροπί), Φεγκουλί (83' Κανσέλο), Αλκάθερ (68' Νεγρέδο), Πιάτι.

# Η Βαλένθια έχει νικήσει και τα εφετινά τρία ματς που έχει δώσει ημέρα Παρασκευή, ενώ η Έλτσε έχει χάσει και τα τέσσερα που έδωσε την ίδια ημέρα

# Αήττητο σερί επτά αναμετρήσεων μετρά η Βαλένθια, το μεγαλύτερο από κάθε άλλη ομάδα της Primera Division