X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

2ος γύρος: Θρίαμβος του Απόλλωνα Λεμεσού, όλα ανοιχτά για Ομόνοια

Τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League σκέφτεται από τώρα ο Απόλλων Λεμεσού, καθώς επικράτησε 4-0 της λιθουανικής Τρακάι στο "Α. Παπαδόπουλος". Ανοιχτούς λογαριασμούς με την πολωνική Γιαγκελόνια (0-0) άφησε η Ομόνοια.

Τυπική διαδικασία αποτελεί για τον Απόλλωνα Λεμεσού ο επαναληπτικός με την Τρακάι στην Λιθουανία, αφού στο "Α. Παπδόπουλος" ήταν κυρίαρχος και πανηγύρισε εμφατική νίκη με 4-0. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ στο 3ο λεπτό (ο Μπρούνο Βάλε βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Νταβίντ Αρσακιάν), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που το έβαλαν (στο 20ό με αριστερό σουτ του Γιώργου Κολοκούδια). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μονόπλευρο, αφού η κυπριακή ομάδα σκόραρε στο 52' με κεφαλιά του Λούκα Στογιάνοβιτς, το 64' με πέναλτι του Κολοκούδια και το 86' με ψαλιδάκι του Φάρλεϊ Ρόζα.

Η σύνθεση του Απόλλωνα Λεμεσού: Bάλε, Ελίζιο, Νούνο Λόπες (79' Στυλιανού), Φρέιρε, Ζάιμε, Σακέτι, Γκουγιόν, Στογιάνοβιτς (72' Άλεξ ντα Σίλβα), Πέδρο, Παπουλής (67' Φάρλεϊ Ρόζα), Κολοκούδιας.

Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ.

Ισόπαλη χωρίς γκολ με την Γιαγκελόνια επί πολωνικού εδάφους αναδείχθηκε η Ομόνοια, σε μία αναμέτρηση με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις και δημιούργησαν μερικές (μικρο)ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο η κυπριακή ομάδα δυσκολεύτηκε ακόμα περισσότερο να κρατήσει μπάλα, αλλά θα μπορούσε να φύγει νικήτρια αν ο Σίλιαν Σέρινταν έπιανε το σουτ, έπειτα από γύρισμα του Ρενάτο Μαργκάσα στο 79ο λεπτό.

H σύνθεση της Ομόνοιας: Παναγή, Μαργκάσα, Λομπιανίτσε, Ρούνιε, Ράμος, Γκουλόν, Οικονομίδης, Ασίς (88' Μπεμπέ), Φοφανά (81' Δημητρίου), Σκέμπρι (65' Κιρμ), Σέρινταν.