31η αγ.: Μάθημα πρωταθλητισμού της Παρί στη Μαρσέιγ (VIDEO)

Το classique της Ligue 1 ήταν όντως... κλασικό, με ανατροπές, συγκινήσεις, θέαμα, ένταση και νικήτρια την Παρί Σεν Ζερμέν με 3-2 μέσα στο "Βελοντρόμ" της Μαρσέιγ για την 31η αγωνιστική.

Από τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδς δικαιολόγησαν τον ντόρο όλης της εβδομάδας σχετικά με τη μονομαχία κορυφής, που στο τέλος της σεζόν ίσως κρίνει τον φετινό πρωταθλητή. Η Λιόν τις έβλεπε και τις δύο αφ' υψηλού μετά από τη νίκη της το Σάββατο και γι' αυτό η νίκη ήταν επιτακτική. Φάσεις επί φάσεων, τελικές επί τελικών, με τον Στεβ Μανταντά και τον Σαλβατόρε Σιρίγκου να έχουν πολύ δουλειά στα πρώτα λεπτά. Πρώτος νικήθηκε ο Ιταλός πορτιέρε στο 30', σε κεφαλιά του Αντρέ Πιερ Ζινιάκ, ο οποίος πήρε παραμάζωμα τον Μαρκίνιος και ξέσπασε μπροστά στις εξέδρες. Η απάντηση, όμως, ήρθε στο 35' με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Μπλεζ Ματουιντί. Ο ηγέτης των Μασσαλών, όμως, είχε κι άλλο γκολ στη φαρέτρα του, το 18ο στο πρωτάθλημα, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να κλείσουν το 1ο μέρος μπροστά στο σκορ.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας, οι οποίοι είχαν χάσει σωρεία ευκαιριών, ωστόσο μέσα σε 131 δευτερόλεπτα βρήκαν τα γκολ που δεν πέτυχαν στο 1ο ημίχρονο. Πρώτα ο Μαρκίνιος... εξιλεώθηκε για την άμυνά του στο 1-0, μετά από ριμπάουντ σε φάουλ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς. Στο 51', ο Σουηδός... ανάγκασε τον Ζερεμί Μορέλ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για να ολοκληρώσει την ανατροπή σκηνικού. Ο αρχισκόρερ της Παρί έψαχνε το 100ό τέρμα του με τη φανέλα του γαλλικού συλλόγου και το 7ο σε 7 ντέρμπι, ωστόσο δεν το βρήκε στη συνέχεια, παρότι οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιτίθενται. Ο Έντινσον Καβάνι έδωσε τη θέση του στον Εσέκιελ Λαβέτσι φανερά εκνευρισμένος στο 59ο λεπτό, αλλά ούτε ο Αργεντινός κατόρθωσε να νικήσει τον Μανταντά, ο οποίος έπαιζε... μόνος του στα τελευταία λεπτά. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Παρί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, τον Αντρέ Αγιού να αντικρίζει κόκκινη κάρτα (μετά από το τελικό σφύριγμα και παρότι είχε γίνει αλλαγή) για διαμαρτυρίες και τη Μαρσέιγ πιθανότατα εκτός μάχης τίτλου.

Μαρσέιγ (3-3-1-3): Μανταντά, Ρομαό, Φανί, Μορέλ, Τζα Τζετζέ, Λεμινά, Μεντί, Παγέ, Τοβέν (63' Οκάμπος), Ζινιάκ (71' Μπατσουαγί), Αγιού (72' Αλεσαντρινί)

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Μαρκίνιος, Σίλβα, Λουίζ (34' Φαν ντερ Βιλ), Μάξουελ, Βεράτι, Μότα, Ματουιντί, Παστόρε (82' Ραμπιό), Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι (59' Λαβέτσι)

# Επίθεση εναντίον του πούλμαν που μετέφερε την αποστολή της Παρί Σεν Ζερμέν σημειώθηκε από φιλάθλους της Μαρσέιγ. Ένα μπαλάκι το γκολφ, μάλιστα, έσπασε ένα από τα τζάμια, χωρίς να καταγραφούν τραυματισμοί. Πριν από το ντέρμπι υπήρξαν κι επεισόδια μεταξύ φίλων των γηπεδούχων με την αστυνομία της πόλης.