X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

32η αγ.: Ο Φάμπρεγκας λύτρωσε την Τσέλσι (VIDEO)

Το γκολ του Σεσκ Φάμπρεγκας στο 88ο λεπτό χάρισε στην Τσέλσι τη νίκη με 1-0 επί της ΚΠΡ στο "Λόφτους Ρόουντ" και την έφερε αγκαλιά με την κατάκτηση του πρωταθλήματος, δεδομένου ότι η διαφορά από την Άρσεναλ επανήλθε στους επτά βαθμούς.

© AP

Η Τσέλσι άγγιξε το γκολ μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Γουίλιαν σημάδεψε το δοκάρι του Γκριν με σέντρα-σουτ, ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο Ραμίρες δεν εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία ευκαιρία για κάθε ομάδα: στο 44ο λεπτό ο Τιμπό Κουρτουά απέκρουσε το καλό σουτ του Τσάρλι Όστον και στο 45ο η κεφαλιά του Σεσκ Φάμπρεγκας (μετά από νέα προσπάθεια του Ντρογκμπά) πέρασε άουτ.

Η ΚΠΡ μπήκε φορτσάτη στο δεύτερο μέρος και λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στο 48' με τον Σαμόρα, προτού αναλάβει δράση ο Κουρτουά που σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Ματ Φίλιπς στο 64'.

Τριπλή προσπάθεια έκανε ο Όστιν στο 83ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ, ωστόσο με τα πολλά ο Κουρτουά μπλόκαρε την μπάλα κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα λήξει ισόπαλο, ο Εντέν Αζάρ έκανε μία υπέροχη προσπάθεια από αριστερά, γύρισε την μπάλα και ο επερχόμενος Φάμπρεγκας πρόλαβε τους αμυντικούς, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο.

ΚΠΡ (4-4-2): Γκριν, Ονουόχα, Χιλ, Κόλκερ, Μπάρτον, Χένρι, Ίσλα (92' Νταν), Φίλιπς, Σάντρο (81' Κράντσαρ), Σαμόρα (83' Χόιλετ), Όστιν.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Τέρι, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγκας (92' Ζουμά), Γουίλιαν (80' Κουαδράδο), Ραμίρες (56' Οσκάρ), Μάτιτς, Αζάρ, Ντρογκμπά.