X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

33η αγ.: Στο -5 από τη Γιουβέντους η Ρόμα

Η Ρόμα δεν αφήνει σε ησυχία τη Γιουβέντους και επικρατώντας 3-1 της Αταλάντα στο "Ολίμπικο", "ψαλίδισε" την απόσταση από την κορυφή στους 5 πόντους, μετά από 33 αγωνιστικές στη Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι δεν προέβαλαν ιδιαίτερη αντίσταση και βρέθηκαν να χάνουν μόλις στο 13ο λεπτό από σουτ του Ταντέι. Ο 34χρονος Βραζιλιάνος και ο 37χρονος Φραντσέσκο Τότι ήταν από τους κορυφαίους των Ρωμαίων, με τον Άντεμ Λιάγιτς να έχει την ουσία. Ο Σέρβος επιθετικός έκανε το 2-0 στο 44ο λεπτό και "κλείδωσε" τη νίκη των γηπεδούχων, ενώ στο 2ο ημίχρονο έδωσε την ασίστ για το 8ο γκολ του Ζερβίνιο.

Οι παίκτες του Στέφανο Κολαντουόνο δεν κατάφεραν να αντιδράσουν σθεναρά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ σε 3-1 με τον Τζιούλιο Μιλιάτσιο. Η ομάδα του Βασίλη Τοροσίδη (εκτός αποστολής) διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν έφτασε σε νέο γκολ. Το 3-1 σηματοδότησε την 7η σερί νίκη στο πρωτάθλημα και 24η συνολικά, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ συλλόγου στην ιστορία των "τζιαλορόσι".

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον (79' Ρομανιόλι), Τολόι, Καστάν, Ντοντό, Ναϊνγκολάν, Ντε Ρόσι, Ταντέι, Ζερβίνιο, Τότι (76' Μπάστος), Λιάγιτς (87' Ρίτσι)

Αταλάντα (4-4-1-1): Κονσίλι, Μπεναλουάν, Στεντάρντο (73' Λουκίνι), Γέπες, Μπρίβιο, Εστιγαρίμπια (67' Μπαζέλι), Τσιγκαρίνι, Μιλιάτσιο, Μποναβεντούρα, Ντε Λούκα (59' Λιβάγια), Ντένις

# Ο Μάριος Οικονόμου έμεινε εκτός αποστολής στην ισοπαλία της Κάλιαρι με τη Σασουόλο.

# Η Σπέτσια παραμένει σε τροχιά ανόδου στη Serie A, αφού νίκησε 3-0 την (3η) Τσεζένα στο "Μανούτσι", με τον Σάββα Γκέντσογλου να αγωνίζεται σε όλο το παιχνίδι και να "κιτρινίζεται" στο 79'.

# Ο Λάμπης Κιάκης έμεινε στον πάγκο στη "λευκή" ισοπαλία της Κάρπι στην έδρα της Κροτόνε.

# Η Νοβάρα συνετρίβη 4-1 στην έδρα της Λατίνα, με τον Γιάννη Ποτουρίδη στον πάγκο και τον Γιώργο Κατίδη εκτός αποστολής.

# Η Μπάρι νίκησε εκτός έδρας 1-0 τη Βαρέζε, με τον Δημήτρη Βοσνακίδη να παραμένει στον πάγκο.