34η αγ.: Έχασε έδαφος η Βαλένθια (VIDEO)

Συγκάτοικο στην 4η θέση της βαθμολογίας της Primera Division απέκτησε η Βαλένθια, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με την Ράγιο Βαγεκάνο στο "Βαγιέκας" και έχασε έδαφος στη διεκδίκηση του τελευταίου εισιτηρίου για το Champions League.

Η Ράγιο είχε την κατοχή, η Βαλένθια τις ευκαιρίες στο ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα στα πρώτα λεπτά στο "Βαγιέκας", όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ στο 9' και στο 18'.

Στο 19ο λεπτό, ο Εμπαρμπά δοκίμασε την τύχη του επιχειρώντας ένα μακρινό σουτ έξω από την περιοχή, ο Ντιέγκο Άλβες έμοιαζε αρχικά να ελέγχει τη φάση, ωστόσο στη συνέχεια έχασε την μπάλα σχεδόν μέσα από τα χέρια του, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στα δίχτυα και η Ράγιο να πάρει προβάδισμα, με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ανήκε στις "νυχτερίδες", με το σουτ του Παρέχο να χτυπά στο δοκάρι στο 59'. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μορτσίγιο δέχθηκε την κόκκινη κάρτα, κάνοντας τα πράγματα πιο εύκολα για τη Βαλένθια που έφερε το ματς στα ίσα στο 66' με σκόρερ τον Παρέχο.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κι αυτοί με 10 παίκτες στο 78', ωστόσο ήταν αυτοί που είχαν την ευκαιρία να φύγουν με τη νίκη, καθώς λίγο πριν από το φινάλε ο Αλκάθερ έστειλε την μπάλα άουτ, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Ράγιο Βαγεκάνο: Τόνιο, Τίτο, Ζε Κάστρο, Μορθίγιο, Νάτσο, Τρασόρας, Φατάου, Κακουτά, Μπουένο, Εμπαρμπά, Μανούτσο.

Βαλένθια: Άλβες, Μπαραγκάν, Μουσταφί, Οταμέντι, Γκάγια, Πέρεθ, Παρέχο, Γκόμες, Ροδρίγο, Νεγρέδο, Πιάτι.