X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

3ος γύρος: Με Τζέραρντ η πρόκριση της Λίβερπουλ (VIDEO)

Λίγες ημέρες μετά από την ανακοίνωση περί αποχώρησής του από την Λίβερπουλ, ο Στίβεν Τζέραρντ σκόραρε δύο φορές επί της Γουίμπλεντον στο "Τσέρι Ρεντ Ρέκορντς Στέντιουμ", χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη με 2-1 και κατ' επέκταση την πρόκριση στον 4ο γύρο του FA Cup.

Μόλις 12 λεπτά χρειάστηκε ο Στίβεν Τζέραρντ για να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Χάβι Μανκίγιο κι ενώ είχε προηγηθεί μια καλή ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων.

Ο περίφημος (και υπέρβαρος) Αντεμπάγιο Ακινφένουα ισοφάρισε με υποψία επιθετικού φάουλ στο 36', ύστερα από δύο ακόμα αξιόλογες φάσεις της Γουίμπλεντον, ωστόσο ο αρχηγός της Λίβερπουλ είπε την τελευταία λέξη.

Με μία ωραία εκτέλεση φάουλ στο 62ο λεπτό, ο Τζέραρντ ξανάδωσε το προβάδισμα στους "κόκκινους", διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και συνέχισε την παράδοση που θέλει την ομάδα του να μην χάνει από σύλλογο τέταρτης κατηγορίας στο FA Cup.

Ο ηγέτης των φιλοξενούμενων απώλεσε κλασική ευκαιρία για να κάνει χατ-τρικ, ωστόσο αυτό που έχει σημασία είναι ότι η Λίβερπουλ προκρίθηκε και στον τέταρτο γύρο θα αντιμετωπίσει την Μπόλτον στο "Άνφιλντ".

Η σύνθεση της Λίβερπουλ (3-4-3): Μινιολέ, Τσαν, Σκρτελ, Σακό, Μανκίγιο (71' Χοσέ Ενρίκε), Χέντερσον, Λούκας, Μάρκοβιτς (86' Τουρέ), Τζέραρντ, Λάμπερτ (79' Μπαλοτέλι), Κουτίνιο.