X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

8η αγωνιστική: Πήρε διαφορά ο Μεσσηνιακός

Ο Μεσσηνιακός ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του Νότιου Ομίλου. Η ομάδα του Εντουάρντο Αμορίν επικράτησε του Ατσαλένιου με 2-1 στο ντέρμπι κορυφής, ενώ είδε τον δεύτερο Αστέρα Τρίπολης να μένει ισόπαλος χωρίς τέρματα στην Χαλκίδα με τον Λήλαντα στο άλλον μεγάλο παιχνίδι της όγδοης ημέρας.

Πλέον η ομάδα της Μεσσηνίας βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μπροστά από τον Αστέρα και δείχνει οτι θα είναι η μια ομάδα που θα πάρει το εισιτήριο για την Β΄Εθνική κατηγορία καθώς μέχρι στιγμής δεν έχει γνωρίσει την ήττα στο πρωτάθλημα. Την ήττα δεν την έχει γνωρίσει ούτε η ομάδα της Τρίπολης, αλλά ο συτνδυασμός λιγότερες νίκες και περισσότερες ισοπαλίες την αφήνει στην δεύτερη θέση στην οποία και παρέμεινε με την ισοπαλία στην Χαλκίδα και την ήττα του Ατσαλένιου.

Χαλκίδα Λήλας – Αστέρας Τρίπολης 0-0

Ο Αχαρναϊκός επικράτησε εύκολα με 3-0 του Αγίου Δημητρίου, κάτι που κανείς στο στρατόπεδο των γηπεδούχων δε είχε φανταστεί την προηγούμενη εβδομάδα, καθώς οι φιλοξενούμενοι διαθέτουν ένα πολύ καλό σύνολο. Ο Σιλά ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό του αγώνα, ενώ 22 λεπτά αργότερα έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Παπαδόπουλος δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών.

Σημαντικός βαθμός και για τον Εθνικό. Η ομάδα του Πειραιά μετά την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Κυπελλου Ελλάδας αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Ρόδο παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό από μια πολύ δύσκολη έδρα. Οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 56΄, όταν ο επιθετικός της ομάδας Καραμαλίκης προσπάθησε να διώξει την μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων. Ο έλληνας ποδοσφαιριστής δεν υπολόγισε καλά και έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του. Το γκολ δεν επηρρέασε το συγκρότημα του Νίκου Γκούλη και η αντίδραση ήρθε στο 88ο λεπτό όταν ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι νικώντας τον Ανδριόπουλος και διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Στην Πάτρα η Θύελλα επικράτησε δύσκολα με 1-0 του Αιολικού. Ο Ευθυμιάδης που είχε μπει αλλαγή στο 67ο λεπτό ήταν αυτός που λύτρωσε την ομάδα του πετυχαίνοντας το γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, ανεβάζοντας την ομάδα του πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στο άλλο παιχνίδι που έγινε στην Πάτρα η Αχαϊκή αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Ιωνία Χανίων, ενώ με το ίδιο σκορ έληξε και η συνάντηση του Απόλλωνα Σμύρνης με τον Βύζαντα Μεγάρων. Στο παιχνίδι που ξεκίνησε νωρίτερα από τα υπόλοιπα ο Παναιτωλικός νίκησε τον Διαγόρα με 1-0 χάρη σε γκολ του Ξεβγένη από το 37ο λεπτό.