X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-4

Τη σφραγίδα του Κώστα Μήτρογλου είχε η νίκη του Ολυμπιακού στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Ο διεθνής σέντερ φορ κέρδισε πέναλτι και αποβολή (Γιάγκο), ενώ σκόραρε δις, το πρώτο για βραβείο (4-0). Αμπντούν και Φουστέρ τα άλλα δύο. Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος αρνήθηκε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων σε χέρι του Χολέμπας.

Μη χάσετε σήμερα την εκπομπή SUPER BALL στις 21:45. Πλούσια ρεπορτάζ από τους αγώνες της 10ης αγωνιστικής και επώνυμα σχόλια. Ολα τα νέα από το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό. Οι Γιάννης Ντάλλας, Γρηγόρης Μπάτης, Βαγγέλης Κατσαϊτης και Παναγιώτης Γκαραγκάνης σας μεταφέρουν τα ρεπορτάζ και τα παραλειπόμενα από το ΟΑΚΑ. Ο πρώην διαιτητής Κωνσταντίνος Παπασταμάτης σχολιάζει τις επίμαχες φάσεις. Παρουσιάζουν οι Παντελής Βλαχόπουλος και Θέμης Καίσαρης.

Εικόνα του αγώνα:

Αν κάποιος πήγαινε να παρακολουθήσει τον αγώνα στο ΟΑΚΑ χωρίς να ξέρει τη βαθμολογική κατάσταση των δυο ομάδων δεν θα είχε καμία αμφιβολία ότι πρόκειται για το ντέρμπι κορυφής της SuperLeague τουλάχιστον για το πρώτο ημίχρονο.

Μπροστά σε 25.000 «τρελαμένους» οπαδούς της που υποχρέωσαν με τα καπνογόνα και τα βεγγαλικά (!!) σε πέντε λεπτά ορατότητας μηδέν παίκτες και διαιτητές η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να παίξει όσο καλύτερα γίνεται το ρόλο του Δαυίδ απέναντι στον «ερυθρόλευκο» Γολιάθ.

Και τα κατάφερε καλά στηριζόμενη στον ενθουσιασμό και το πάθος που είχε δείξει πριν την έναρξη του αγώνα ακόμη κι ο Εβαντ Λίνεν όταν πήγε μπροστά απο την εξέδρα των φανατικών οπαδών και τους ξεσήκωσε για τα καλά. Ο Ολυμπιακός με τις μηχανές στο ρελαντί δεν έδειχνε να ανησυχεί στηριζόμενος στις πλάτες των παικτών του και δεν άργησε να δικαιωθεί .Στο 23΄ο Μήτρογλου κέρδισε το πέναλτι από τον Γιάγκο, ο Πορτογάλος πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια μετά την κόκκινη που του έδειξε ο Σιδηρόπουλος και ο Αμπντούν "εκτέλεσε" τον Κωνσταντόπουλο ανοίγοντας το σκορ.

Πλέον όλα είχαν γίνει ακόμη πιο εύκολα για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι ωστόσο έδειχναν να αρκούνται στην μετριότητα και να περιμένουν τα ξεσπάσματα του Μήτρογλου που στο 37΄είδε τον Κωνσταντόπουλο να σταματά το συρτό σουτ από την μικρή περιοχή.

Ένα λεπτό αργότερα το γήπεδο πήρε φωτιά εξαιτίας της άρνησης του Σιδηρόπουλου να υποδείξει το καταφανέστατο πέναλτι που έκανε ο Χολέμπας αποκρούοντας με το χέρι τη σέντρα σουτ του Κοντοέ.

Στο μεταξύ ο Λίνεν προσπαθώντας να κλείσει την τρύπα που άφησε ο Γιάγκο απέσυρε στο 30΄τον ορεξάτο Γκερέιρο και πέρασε τον Μπουγαίδη

Το ημίχρονο τελειώσε με την διπλή ευκαιρία που έχασε ο Ολυμπιακός σε μια από τις ελάχιστες οργανωμένες επιθέσεις με το σουτ του Χολέμπας να διώχνει ο Κωνσταντόπουλος και στην επιστροφή ο Φουστέρ να προσπαθεί να σκοράρει και να διώχνει πάνω στη γραμμή ο Κουτρουμπής.

Ίδια εικόνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να προσπαθεί να φανεί ισοδύναμη στον αγωνιστικό χώρο και τον Ολυμπιακό να παίζει σε χαμηλές στροφές.

Μέχρι να έρθει το εκπληκτικό γκολ του Κώστα Μήτρογλου στο 57΄να γείρει οριστικά την πλάστιγγα της νίκης προς την ομάδα του Πειραιά.

Απο εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης καταφέρνοντας να ανακόψει σχετικά εύκολα τις επιθετικές προσπάθειες της απογοητευμένης ΑΕΚ. Ήταν από εκεί και πέρα απόλυτα φυσιολογικό να έρθει σε ρυθμούς ρελαντί το 0-3 με τον Φουστέρ στο 85΄ και το 0-4 με τον Κώστα Μήτρογλου στο 88΄ απέναντι σε μια ΑΕΚ που δεν έκανε καμία αξιόλογη ευκαιρία προσπαθώντας να κρατήσει το «αξιοπρεπές» 0-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Κλειδί αγώνα:

Αναμφίβολα η φάση του 22΄με την ανατροπή του Μήτρογλου απο τον Γιάγκο, την αποβολή του παίκτη της ΑΕΚ και το εύστοχο χτύπημα του Αμπντούν άλλαξε τις ισορροπίες ωστόσο και η λάθος απόφαση του Σιδηρόπουλου να μην καταλογίσει το πέναλτι στο χέρι του Χολέμπας έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη συνέχεια της αναμέτρησης.

MVP:

Κέρδισε το πέναλτι , κέρδισε την κόκκινη του Γιάγκο και πέτυχε δυο εντυπωσιακά γκολ. Τι άλλο να κάνει ο Κώστας Μήτρογλου για να αναδειχθεί πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Αδύναμος κρίκος:

Κραυγαλέο λάθος του Σιδηρόπουλου να μην καταλογίσει το πέναλτι του Χολέμπας, δυναμίτισε χωρίς να συντρέχει λόγος το παιχνίδι και άλλαξε τις ισορροπίες.

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος (65΄Αραμπατζης), Κοντοές, Γιάγκο, Κορδέρο, Κατσικοκέρης(65΄Φούντας), Κατίδης, Γκερέιρο (30΄Μπουγαϊδης), Λαγός, Φέτσης, Βλάχος, Κουτρουμπής

Ολυμπιακός (Ζαρντίμ): Κάρολ, Μασάντο (65΄Ιμπαγάσα), Παπάζογλου, Φέισα, Μήτρογλου, Φουστέρ, Χολέμπας (86΄Μοντέστο), Σιόβας, Γκρέκο (78΄Μανιάτης), Τοροσίδης, Αμπντούν