X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Αγιαξ - Αρσεναλ 1-2

Η Αρσεναλ απέδειξε ότι ξέρει να παρουσιάζεται καλή και στους εκτός έδρας αγώνες της στο Τσάμπιονς Λιγκ και, παρά τις απουσίες, άλωσε την έδρα του Αγιαξ με 2-1. Οι Λονδρέζοι εκμεταλεύτηκαν την οξυδέρκεια και την ταχύτητα του Ρέγιες και έκαναν το 2Χ2 στον όμιλο. Στον αντίποδα, οι Ολλανδοί δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν την έδρα τους, με τον Αγγελο Χαριστέα να ξεκινά βασικός και να αντικαθίστασται στο 57', με σχίσιμο στο μάτι, έπειτα από σύγκρουση με τον Τουρέ.

Oι "κανονιέρηδες" ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 2’ με τον Λιούνγκμπεργκ. Ο Σουηδός πήρε την πάσα από τον Ρέγιες και παρουσιάστηκε αρκετά ψύχραιμος απέναντι από τον Φονκ, τον οποίο νίκησε με ψύχραιμο πλασέ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά σουτ του Μπάμπελ στο 13’ δεν βρήκε στόχο. Στο 26’ ο Αγγελος Χαριστέας είδε τον Κόλο Τουρέ να πέφτει στα πόδια του και να του στερεί την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπουκαρί άγγιξε την ισοφάριση, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο, όπως και αυτό του Πίεναρ στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Ο Αγγελος Χαριστέας είχε άλλη μία ευκαιρία να σκοράρει στο 46’, αλλά ο Χλεμπ του πήρε την μπάλα από πίσω, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο διεθνής επιθετικός στάθηκε άτυχος. Σε μία διεκδίκηση με τον Τουρέ έσκισε το φρύδι του και ο Μπλιντ πέρασε στην θέση του τον Ρόζενμπεργκ.

Η παραπάνω κίνηση έκανε εντελώς ακίνδυνο τον Αγιαξ και στο 69’ οι «κανονιέρηδες» αντεπιτέθηκαν με τον Ρέγιες να βρίσκεται απέναντι στον Φονκ και τον Νοτιοαφρικάνο να τον ανατρέπει. Ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν απέβαλε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Πιρές να κάνει το 0-2 για την ομάδα του.

Eκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει ο Αγιαξ μείωσε μετά από δύο λεπτά. Το μακρινό σουτ του Γκάλασεκ απομακρύνθηκε από τον Αλμούνια, χτύπησε στο δοκάρι και ο Ρόζενμπεργκ δεν δυσκολεύτηκε να την σπρώξει στα δίχτυα πάνω στην γραμμή.

Ο Σουηδός αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα, αλλά στην δεύτερη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε δεν ήταν συνεπής και το πολυπόθητο 2-2 δεν ήρθε ποτέ.

Oι Λονδρέζοι οπισθοχώρησαν, ο Αγιαξ πίεσε για την ισοφάριση, ο Βενγκέρ έριξε στον αγώνα και τον Σιγκάν, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει και οι Αγγλοι να φτάνουν στην δεύτερη νίκη τους στον θεσμό.

Αγιαξ: Φονκ, Ντε Γιονγκ, Γκριγκέρα, Φερμάελεν, Εμανούελσον (85' Χουανφράν), Γκάλασεκ, Πίεναρ, Λίντενμπεργκ, Μπάμπελ, Χαριστέας (57' Ρόζενμπεργκ),Μπουκαρί (70' Μανουτσαριάν)
Αρσεναλ: Αλμούνια, Κόουλ, Κάμπελ, Τουρέ, Λαουρέν, Φαμπρέγκας, Φλαμινί, Χλεμπ (94' Σιγκάν), Πιρές (88' Κλισί), Λιούνγκμπεργκ, Ρέγιες