X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Αντίπαλοι ΠΑΟΚ: Η Κράσνονταρ έδειξε τα δόντια της

Εμφατική ήταν η νίκη της Κράσνονταρ επί της Ντιναμό Μόσχας (4-0) σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική του ρωσικού πρωταθλήματος. Θυμηθείτε τι έκαναν οι υπόλοιποι αντίπαλοι του ΠΑΟΚ στον όμιλο του Europa League.

Κράσνονταρ

Σε περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση του "Κουμπάν" με την Ντιναμό Μόσχας η Κράσνονταρ, καθώς επικράτησε 4-0 και αναρριχήθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας του ρωσικού πρωταθλήματος, έπειτα από οκτώ αγωνιστικές.

Ο Ρικάρντο Λαβόρδε άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής στο 10ο λεπτό, ενώ ο Πάβελ Μαμάεβ διπλασίασε το προβάδισμα της αντιπάλου του ΠΑΟΚ στο 41ο, εκμεταλλευόμενος σύγχυση στα αντίπαλα καρέ.

Ο γκολκίπερ Αντρέι Σίνιτσουν έβαλε το χέρι του για να σημειωθεί αυτή η ευρεία νίκη, αφού απέκρουσε ένα σουτ του Γκριγκόρι Μορόζοβ (στιγμές αργότερα στάθηκε τυχερός επειδή η κεφαλιά του Ρόμαν Ζόμπνιν προ κενής εστίας πέρασε άουτ, ενώ στο 78' ο Πάβελ Πογκρέμπνιακ σημάδεψε το δεξί δοκάρι με κεφαλιά) και στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Όντιλ Αχμέντοβ, Μαμάεβ που βρήκαν δίχτυα (ο πρώτος με τρομερό σουτ, ο δεύτερος με κοντινό πλασέ από οριακή θέση).

Η σύνθεση της Κράσνονταρ (4-3-3): Σίνιτσουν, Γεντρζέτσουκ, Στράντμπεργκ, Μπιστρόβ (78' Μαρκόβ), Μαμέβ, Αχμέντοβ, Λαβόρδε (67' Περέιρα), Γκαζίνσκι (58' Καμπορέ), Πετρόβ, Σμόλοβ.

Από "τεσσάρα" σε "τεσσάρα" πηγαίνει η Ντόρτμουντ , η οποία εν προκειμένω επιβλήθηκε 4-2 εκτός έδρας του Ανόβερου και διατηρήθηκε στην κορυφή της Bundesliga μαζί με την Μπάγερν.

Αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Φελίπε, καθώς υπέπεσε σε δύο πέναλτι (για το 1-1 και το 2-4), ενώ έβαλε το αυτογκόλ που ξανάδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (2-3).

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Άρτουρ Σόμπιεχ στο 18', αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο... Φελίπε και στο ενδιάμεσο ο Χένρικ Μεχιταριάν είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την Ντόρτμουντ με ωραίο σουτ στο 44'.

Η σύνθεση της Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπούρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γιουντογκάν, Βιγκλ (66' Κάστρο), Χόφμαν (60' Γιανουζάι), Καγκάβα (90' Μπέντερ), Μεχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ.

Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ίντερ Μπακού γνώρισε η Καμπάλα, πέντε ημέρες πριν από την πρώτη μονομαχία της με τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ντιέγκο Μάρτινς, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ και διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο 29ο.

Η Καμπάλα επισκέφθηκε αρκετές φορές τα αντίπαλα καρέ στο δεύτερο ημίχρονο, απείλησε σε 1-2 περιπτώσεις και τελικά μείωσε με εξ επαφής προσπάθεια του Αλεκσέι Αντόνοβ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 85ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο διάστημα που απέμενε.

Η σύνθεση της Καμπάλα (4-2-3-1): Πόποβιτς, Βέρνιντουμπ (66' Περέιρα), Στάνκοβιτς, Καμάλοβ, Αμπάσοβ (79' Μιρζαμπάγιοβ), Ρ.Α. Σαντίκοβ (77' Ζαργκάροβ), Ντασνταμίροβ, Γκάι, Αντόνοβ, Ζένιοβ, Ντοντό.