X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Από ένα γκολ και ένα βαθμό

Την οπισθοχώρησή της στο δεύτερο ημίχρονο "πλήρωσε" η Λάρισα χάνοντας δυο πολύτιμους βαθμούς από το Αιγάλεω μέσα στο Αλκαζάρ. Αν και προηγήθηκε νωρίς με τον Σέρμπαν, στην επανάληψη επεδίωξε να κρατήσει το αποτέλεσμα δεχόμενη την ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Θύτης ο Ζαπρόπουλος, ύστερα από λάθος εκτίμηση του Κοτσόλη.

Ο ρόλος των δυο ομάδων στο Αλκαζάρ ήταν ξεκάθαρος από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι μεν "βυσσινί" με τους Γαβριλόπουλο-Κυπαρίσση στη γραμμή κρούσης και τον Σέρμπαν να δημιουργεί από τον άξονα είχαν ως σκοπό να επιβάλουν τον ρυθμό τους πιέζοντας την αντίπαλη άμυνα, οι δε Αθηναίοι μπήκαν με διάθεση να κλείσουν τους κενούς χώρους εκμεταλλευόμενοι τυχόν αντεπιθέσεις. Εξάλλου, ο Γιώργος Βαζάκας μην έχοντας πολλές ποιοτικές επιλογές στην επίθεση (Αγρίτης τραυματίας, Νικολόπουλος τιμωρημένος) αναγκάστηκε να αφήσει μόνο μπροστά το Γιάννη Χλωρό μήπως και με την ταχύτητά του δημιουργήσει προβλήματα στον Κοτσόλη.

Μόνο τέτοια όμως δεν δημιούργησε, αφού ελάχιστες ήταν οι φορές που οι "κυανόλευκοι" βρέθηκαν με αξιώσεις στην περιοχή της. Αντίθετα, η Λάρισα ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι στη μεσαία γραμμή ανέπτυξε άμεσα επιθετική δράση. Με τον Σέρμπαν να αλωνίζει έξω από την περιοχή του Αιγάλεω και τους πλάγιους χαφ να δημιουργούν ρήγματα, οι Θεσσαλοί ήταν μονίμως μπροστά. Και δεν χρειάστηκαν περισσότερα από 20 λεπτά προκειμένου να πετύχουν τον σκοπό τους. Αφού νωρίτερα είχαν προειδοποιήσει για τις...προθέσεις τους (12', 17'), ο Σέρμπαν άδειασε με υψηλή τεχνική τρεις αντιπάλους και με έξοχο σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Σιντιμπέ, ανοίγοντας το σκορ.

Στο 26ο λεπτό ο Χλωρός σκόραρε από κανονική θέση (1-1). Ο πρώτος όμως βοηθός διαιτητή υπέδειξε οφ-σάιντ και ο Τσίκινης ακύρωσε λανθασμένα το γκολ του Αιγάλεω.
Το γκολ όμως του Ρουμάνου άσου δεν έμελλε να κρίνει το ματς. Και αυτό γιατί στο δεύτερο ημίχρονο το Αιγάλεω αποφάσισε, μην έχοντας περαιτέρω περιθώρια, να βγει μπροστά. Ο Γιώργος Βαζάκας θέλοντας να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή έριξε στη μάχη τον Σέζαρεκ και κατάφερε με την μετατόπιση του Χλωρού στα δεξιά και του Μανουσάκη στα αριστερά να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση. Εξάλλου, η Λάρισα φοβούμενη μήπως απωλέσει το πολύτιμο προβάδισμα έμεινε πίσω περιμένοντας τις αντίπαλες επιθέσεις. Έφτασε μάλιστα μια ανάσα από την εξασφάλιση των τριών βαθμών, αφού παρά την πίεση που δέχθηκε, είχε έστω και με αρκετή δόση άγχους τον τρόπο να αποφεύγει δύσκολες καταστάσεις.

Το λάθος όμως του Στέφανου Κοτσόλη στις καθυστερήσεις του ματς και η προβολή του προωθημένου Γιάννη Ζαπρόπουλου χάρισε στους "κυανόλευκους" έναν χρυσό, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, βαθμό. Είναι αλήθεια πάντως πως ο Σέρμπαν θα μπορούσε να είχε κλειδώσει το ματς σε δύο περιπτώσεις (85', 89') όταν από πλεονεκτική θέση στη μεγάλη περιοχή δεν πέτυχε να στείλει για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Σιντιμπέ.Και τοΑιγάλεω πάντως είχε την ευκαιρίανα ισοφαρίσει νωρίτερα όταν στο 79’ ο ξεμαρκάριστος Χλωρός από το ύψος της περιοχής σούταρε άουτ.

Λάρισα: Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Σίμος, Κατσιαρός, Μπαχράμης (46' Αλωνεύτης), Βέλα Τζούνιορ (78' Γκίκας), Διγκόζης, Σέρμπαν, Κυπαρίσσης (67' Καλαντζής), Γαβριλόπουλος

Αιγάλεω: Σιντιμπέ, Παπουτσής, Ζαπρόπουλος, Ψωμάς, Εντουσέι (59' Χρήστου), Όμο, Μουστόγιαννης (21' Μανουσάκης), Φωτάκης, Μάριτς, Ποπόφ (50' Σέζαρεκ), Χλωρός

Γκολ: 20' Σέρμπαν, 92' Ζαπρόπουλος
Κίτρινες: Αλωνεύτης - Μάριτς, Χλωρός, Χρήστου