X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Aστέρας Τρ.- Ροβανιέμι 4-2

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 4-2 τη Ροβανιέμι στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" και πήρε την πρόκριση για τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League. Δύο γκολ ο Ντε Μπλάσις, από ένα Μπακασέτας και Κουρμπέλης. Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για τους Αρκάδες που θα αντιμετωπίσουν τη Μάιντς.

To live του αγώνα

Πάμπλο Ντε Μπλάσις. Ο… θαυματουργός κοντός του Αστέρα Τρίπολης πήρε για ακόμη μία φορά από το χέρι τους Αρκάδες και τους οδήγησε στην πρώτη τους ευρωπαϊκή νίκη! Ο Αργεντινός σκόραρε δύο φορές στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης κόντρα στη Ροβανιέμι και λύτρωσε την ομάδα του Στάικου Βεργέτη τη στιγμή που οι Φιλανδοί είχαν ισοφαρίσει σε 2-2 παρά το ότι έπαιζαν με 10 ποδοσφαιριστές!

Όλα άρχισαν ρόδινα για τον Αστέρα στην Τρίπολη. Το πρώτο επίσημο ματς της νέας σεζόν έφερε τους κιτρινομπλέ μπροστά στο σκορ με 2-0, με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κουρμπέλης με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Αστέρα και ο Ντε Μπλάσις με εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδιναν σκορ πρόκρισης στην ομάδα από την Αρκαδία.

Αν συνυπολογίσει κανείς και το ότι στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας των Φιλανδών για την ανατροπή στον Μάσα, τότε προκύπτει ότι αυτή η πρόκριση δεν μπορούσε να… αμφισβητηθεί. Κι όμως, η Ροβανιέμι έβαλε δύσκολα στον Αστέρα. Το 2-0 έγινε 2-2 μέσα σε εννιά λεπτά με δύο γκολ του Λαχτενμάκι. Η άμυνα της ελληνικής ομάδας παρουσίασε κενά που βλέπουμε σε παιδικά πρωταθλήματα και οι 4000 θεατές που βρέθηκαν στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης αγχώθηκαν…

Η λύση παρόλα αυτά υπήρχε και ήρθε από τον Πάμπλο Ντε Μπλάσις. Με την παράδοξη ικανότητα που έχει ο Αργεντινός στις κεφαλιές, νίκησε την άμυνα της Ροβανιέμι και έκανε το 3-2 μέσα σε αποθέωση. Από εκείνο το σημείο ο Αστέρας έπαιξε πιο συγκεντρωμένα και το 4-2 από τον Μπακασέτα προέκυψε μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες των Αρκάδων. Ο Έλληνας επιθετικός ήρθε από τον πάγκο και με κοντινή προβολή σφράγισε την ιστορική πρώτη νίκη του Αστέρα Τρίπολης στην Ευρώπη.