Αυστραλία: Συνέτριψε… φιλικά την Τζαμάικα

Η προετοιμασία της Αυστραλίας εν όψει του κρίσιμου μπαράζ πρόκρισης για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Γερμανίας καλά κρατεί. Τα "καγκουρό" επικράτησαν με χαρακτηριστική άνεση της Τζαμάικας με 5-0, αποδεικνύοντας ότι βρίσκονται σε καλή φόρμα.

Με τον Γκους Χιντινκ στον πάγκο, οι Αυστραλοί πήραν γρήγορα το προβάδισμα χάρη σε τέρμα του άσου της Πάρμα, Μάρκο Μπρεσιάνο στο 3ο λεπτό, ενώ ο Αρτσι Τόμπσον διπλασίασε τα τέρματα στο 29’. Το σκορ αυτό διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στις αρχές του δευτέρου, ο Μαρκ Βίντουκα σημείωσε και αυτός γκολ. Στο 58’, ο Τζον Αλοΐζι, ο επιθετικός της Αλαβές που το καλοκαίρι βρέθηκε μία ανάσα από τον Παναθηναϊκό, έγραψε το 4-0, ενώ το σκορ διαμόρφωσε στο 84’ ο Τζόελ Γκρίφιθς.

"Παρατηρώντας την αφοσίωση των παικτών μου δεν έχω καμία αμφιβολία για αυτούς, αλλά τώρα πρέπει να κοιτάξουμε και την κατάλληλη στρατηγική και μία ισορροπημένη τακτική. Όταν αρχίσαμε πριν μερικές εβδομάδες δεν είχαμε ισορροπία. Ηταν αρκετά αφοσιωμένοι, αλλά το παραέκαναν, ενώ τώρα όλοι γνωρίζουν τι να κάνουν" , τονίζει ο Ολλανδός τεχνικός.

Η Αυστραλία θα μάθει τον αντίπαλο που πρέπει να αντιμετωπίσει σε διπλό αγώνα την Τετάρτη (12/10), όταν και θα διεξαχθεί και η τελευταία αγωνιστική του ομίλου της Νότιας Αμερικής. Οι υποψήφιες για την πέμπτη θέση που οδηγεί στα μπαράζ είναι οι Ουρουγουάη, Κολομβία και Χιλή.