O Aτρόμητος ψάχνει πραγματικά την υπέρβαση κόντρα στον Ολυμπιακό αφού μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να χαμογελάσει μετά από αναμέτρηση Κυπέλλου με τους Πειραιώτες.

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΒΕΡΟΙΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Eurokinissi Sports)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΒΕΡΟΙΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Για να πάρει την πρόκριση κόντρα στον Ολυμπιακό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Ατρόμητος θα πρέπει να κάνει κάτι που δεν έχει ξανακάνει ποτέ. Να νικήσει τους "ερυθρόλευκους" για το θεσμό.

Από το 1931 έως και το το 2014, διάστημα στο οποίο εκτείνονται οι κυπελλικές μονομαχίες των Περιστεριωτών με τους Πειραιώτες, ο Ατρόμητος έχει πολύ κακή παράδοση καθώς μετράει 7 ήττες και 3 ισοπαλίες σε 10 αναμετρήσεις.

Βεβαίως εσχάτως τα πράγματα έχουν βελτιωθεί. Στον τελικό του 2012 ο Ατρόμητος πήγε το ματς στην παράταση και έχασε με την κεφαλιά του Φουστέρ στο 119ο λεπτό.

Το 2014 δε απέσπασε στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών ισοπαλία 0-0 στο Καραϊσκάκη, προηγήθηκε στη ρεβάνς του Περιστερίου αλλά το εύστοχο πέναλτι του Τσόρι του στέρησε την πρώτη του νίκη επί των "ερυθρόλευκων".

Ο,τι δεν έκανε τότε, θέλει να το πετύχει τρία χρόνια μετά ο Ατρόμητος για να πάρει την πρόκρισή για τα ημιτελικά του θεσμού.