X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Διπλό η Ξάνθη, παράπονα ο Πλατανιάς

Η Ξάνθη πέρασε με διπλό από την έδρα του Πλατανιά καθαρίζοντας με δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Φωνάζουν για οφσάιντ στο δεύτερο τέρμα οι Κρητικοί και πέναλτι του Φλίσκα!

xanthi panigiriki EUROKINISSI SPORTS

Η ομάδα του Ράσταβατς ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ενώ είχε και την ουσία γεγονός που της επέτρεψε να φύγει με τους τρεις βαθμούς στο... σακούλι.

Στο 18ο λεπτό ο Μπρίτο με πανέμορφη ατομική ενέργεια που ξεκίνησε από τη μεσαία γραμμή έκανε το 1-0, ξεπερνώντας κάθε αντίπαλο που έβρισκε μπροστά του! Επτά λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τους Ακρίτες, το οποίο όμως δεν έπρεπε να μετρήσει.

Ο Λουσέρο έδωσε πάσα στον Ντε Λούκας, που ήταν έστω και οριακά οφσάιντ, αυτός έδωσε με τακουνάκι στον Κασάδο που έβγαλε την ασίστ στον σκόρερ Γέντρισεκ. Ο Πλατανιάς είχε μία μεγάλη στιγμή για να μειώσει το σκορ στο 38΄με τον Γκζέλτσακ, όμως ο Ζίβκοβιτς κράτησε το μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος ο Πλατανιάς διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι. Ο Γκζέλτσακ έκανε μία πάσα στην περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στον αγκώνα του Φλίσκα, όμως ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι. Είναι μία φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι άνθρωποι των Κρητικών.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Ομπερχάουζερ, Στάθης, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Κρος (Στανισάβλιεβιτς 31'), Αγγελόπουλος (Μπούτνικ 63'), Ενσικουλού, Ντεβέσα (Πατράλης 77'), Κοροβέσης, Γκζέλτσακ.

ΞΑΝΘΗ (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Καμαρά, Λουσέρο, Ντε Λούκας, Κίκε (Τριάδης 60'), Μπρίτο (Κάστρο 83'), Γέντρισεκ (Μεχία 76').

Σκόρερ: 0-1 (Μπρίτο 18'), 0-2 (Γέντρισεκ 25').