X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Εκδίκηση ο Ρομπέρτο Κάρλος, σόου ο Χουλκ

Η Σίβασπορ του Ρομπέρτο Κάρλος νίκησε 2-1 τη Γαλατάσαραϊ μία εβδομάδα μετά από τη νίκη των πρωταθλητών Τουρκίας επί της Φενέρμπαχτσε. Ο Χουλκ σημείωσε δύο γκολ, το ένα από τα 35 μέτρα, στη νίκη της Ζενίτ επί της Κράσνονταρ. Γκέλα για Σαχτάρ Ντόνετσκ και Ρέιντζερς, αντέχει η Σπόρτινγκ, έκπληξη η Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Süper Lig

Ο άλλοτε μπακ της Φενέρμπαχτσε πήρε εκδίκηση για την ήττα της πρώην ομάδας του στο διηπειρωτικό ντέρμπι με τη Γαλατάσαραϊ και οδήγησε ως προπονητής τη Σίβασπορ στη νίκη 2-1 επί των πρωταθλητών Τουρκίας, χάρη σε γκολ του Τζον Ουτάκα στο 60'. Η απώλεια βαθμών δεν κόστισε πολύ στην ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, μετά από το στοπ του Φάνη Γκέκα στην Μπεσίκτας. Αν και αγωνίστηκε για 90 λεπτά, ο Αλέξανδρος Τζιόλης δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα της ουραγού Καϊσερίσπορ από την Ρίζεσπορ.

Premier League Ρωσίας

Η δαιμονιώδης φόρμα του Χουλκ επί Αντρέ Βίλας Μπόας συνεχίζεται και με δύο γκολ (και με μία προσπάθειά του να χρεώνεται αυτογκόλ) οδήγησε τη Ζενίτ σε νίκη 4-1 επί της Κράσνονταρ. Ένα από τα γκολ, μάλιστα, ήταν φάουλ σήμα κατατεθέν από τα 35 μέτρα. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, πάντως, κράτησε την απόσταση 4 πόντων από τους πρωτοπόρους του πίνακα της βαθμολογίας χάρη στο 1-0 επί της Ουράλ.

Premier League Ουκρανίας

Η Βόρσκλα έκανε την έκπληξη και νίκησε 1-0 την Σαχτάρ Ντόνετσκ, η οποία πλήρωσε την κάκιστη εμφάνισή της με απώλεια της πρωτοπορίας. Η Ντνίπρο είχε εύκολο έργο με τη Μέταλουργκ Ζαπορίζιε και επικρατώντας 1-0, ισοβαθμεί στην κορυφή με την ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέκσου.. Η Μέταλουργκ Ντόνετσκ νίκησε 3-0 τη Σεβαστόπολ με τον Βασίλη Πλιάτσικα να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η Γκόβερλα του Σωτήρη Μπαλάφα είχε ρεπό, αφού αγωνιζόταν με Άρσεναλ Κιέβου που έχει διαλυθεί.

Liga Sagres

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έκανε το χρέος της απέναντι στη Ζιλ Βισέντε, νίκησε με 2-0 χάρη στα γκολ του Ισλάμ Σλιμανί στο 2' και τον Έλντον στο 91', και με την 5η σερί νίκη, παρέτεινε τη στέψη της Μπενφίκα κατά μία εβδομάδα.

Jupiler

Το γκολ του Τοργκάν Αζάρ στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη 2-1 στη Ζούλτε Βάρεγκεμ επί της Μπριζ και με το 3/3 στα πλέι οφ, η περσινή φιναλίστ του πρωταθλήματος μπήκε ξανά στην κούρσα, αφήνοντας στην 4η θέση την ομάδα του Μισέλ Πρεντόμ. Με πρωταγωνιστή τον Σίλβιο Πρότο και τις επεμβάσεις του, η Άντερλεχτ πέρασε νικηφόρα 2-1 από την έδρα της Λόκερεν του Γιώργου Γκαλίτσιου (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι) και παραμένει σε τροχιά τίτλου. Ο Στέργος Μαρίνος έπαιξε σε όλο το 90λεπτο της νίκης 4-2 της Σαρλερουά επί της Σερκλ Μπριζ στο "Γιαν Μπρεϊντέλ".

Scottish Cup

Η Νταντί Γιουνάιτεντ έκανε την έκπληξη στο "Άιμπροξ" και νίκησε σχετικά άνετα τους Ρέιντζερς με 3-1 στον ημιτελικό του σκοτσέζικου κυπέλλου, παίρνοντας το "εισιτήριο" για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τη Σεντ Τζόνστον, η οποία νίκησε 2-1 την Αμπερντίν. Ο Γιώργος Σαμαράς της Σέλτικ και ο Βαγγέλης Οικονόμου της Ρος Κάουντι δεν είχαν αγωνιστικές υποχρεώσεις στην Premier League Σκοτίας λόγω της διακοπής, μετά από την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης.

Οι υπόλοιποι Έλληνες του εξωτερικού

Ο Θάνος Πέτσος πέρασε ως αλλαγή στο 39', στην εντός έδρας "λευκή" ισοπαλία της Ράπιντ με την Άντμιρα για την Bundesliga Αυστρίας. Ο Ταξιάρχης Φούντας έμεινε εκτός αποστολής στη νίκη της Γκρέντινγκ με 2-1 επί της Βόλφσμπεργκερ. Στη δεύτερη κατηγορία της Αυστρίας, ο Χρήστος Παπαδημητρίου έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 της Λίφερινγκ με την Χάρτμπεργκ.

Ο Παντελής Καπετάνος έμεινε εκτός αποστολής στην πρώτη φετινή ήττα της Στεάουα στο πρωτάθλημα, με 1-0 από τη Βασλούι μέσα στο Βουκουρέστι. Ο Μανώλης Παπαστεριανός, από την πλευρά του, έμεινε εκτός αποστολής στην εκτός έδρας ήττα της Κονκόρντια από την Άστραι Τζιούρτζιου, που έκλεισε την "ψαλίδα" από την κορυφή στους 6 πόντους.

Ο Βασίλης Αποστολόπουλος έμεινε εκτός αποστολής στην ήττα της Πούσκας από την Φερεντσβάρος με 1-0.

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην ήττα της Κρακόβια Κρακοβίας από την Κορόνια Κιέλτσε για την Ekstraklasa.