Φάση των "16": Έβγαλε την υποχρέωση η Μπαρτσελόνα

Έχοντας εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα στο "Καμπ Νόου", η Μπαρτσελόνα επικράτησε και εκτός έδρας της Έλτσε με 4-0 και θα συναντήσει στα προημιτελικά του Copa Del Rey την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Με συνολικό σκορ 9-0, η Μπαρτσελόνα πέρασε εύκολα το εμπόδιο της Έλτσε στους "16" του Copa Del Rey εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η άνετη επικράτηση των "μπλαουγκράνα" με 5-0 στον πρώτο αγώνα στο "Καμπ Νόου" έδιωξε κάθε άγχος από τους παίκτες του Λουίς Ενρίκε, οι οποίοι "καθάρισαν" μέσα σε 23 λεπτά και τον επαναληπτικό.

Το σκορ για τους Καταλανούς άνοιξε ο Ματιέ με πολύ όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 20ό λεπτό. Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Σέρζι Ρομπέρτο έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Πέδρο έκανε το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Τον χορό των γκολ έκλεισε στις καθυστερήσεις ο Αντριάνο, ο οποίος έγραψε το τελικό 4-0. Στους "8" της διοργάνωσης, η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο Μαδρίτης.