X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Φάση των "16": Με πεντάρα προκρίθηκε από τώρα η Μπαρτσελόνα (VIDEO)

Με επίθεση που πέταγε... φωτιές, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 5-0 την Έλτσε στο "Καμπ Νόου" και εξασφάλισε πρόωρα την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση του Copa Del Rey.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 35' με τον Νεϊμάρ έπειτα από ασίστ του Σουάρες. Ο Ουρουγουανός πήρε τη σκυτάλη από τον Βραζιλιάνο και με μια εντυπωσιακή κούρσα από αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 2-0 στο 40'.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ρόκο ανέτρεψε τον Νεϊμάρ στην περιοχή, με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι και τον Λιονέλ Μέσι να αναλαμβάνει την εκτέλεση, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 56' ήταν η σειρά του Άλμπα να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μέσι, ο Ισπανός πλάσαρε ιδανικά γράφοντας το 4-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ έκανε δύο τα προσωπικά τέρματά του, διαμορφώνοντας με πολύ όμορφο γκολ το τελικό 5-0.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Άλβες, Μπάρτρα, Πικέ (75' Σέρτζι Σαμπέρ), Τζόρντι Άλμπα (60' Αντριάνο), Μαστσεράνο, Ράκιτιτς, Σέρτζι Ρομπέρτο, Μέσι, Νεϊμάρ (66' Πέδρο), Λουίς Σουάρες.

Έλτσε: Τίτον, Νταμιάν, Πελεγρίν, Ρόκο, Αλμπάκαρ, Πάσαλιτς, Λόμπαν, Κόρο, Φαΐρ, Σισμάλ, Ερέρα.