X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Η Καλλιθέα πήρε το αθηναϊκό ντέρμπι

Χωρίς να θέλξει με την απόδοσή της, η Καλλιθέα επικράτησε 2-1 του Θρασύβουλου και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από τέσσερις ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ στο 13ο λεπτό, όταν ο Νικολάου με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τακίδη.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η ομάδα του Βαγγέλη Γούτη άνοιξε το σκορ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους με αυτογκόλ του Σύρου, έπειτα από προσπάθεια του Αρκούδα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Βασιλείου ισοφάρισε με κοντινή προβολή, όμως, η είσοδος του Ηρακλή στον αγωνιστικό χώρο βελτίωσε την εικόνα των γηπεδούχων, οι οποίοι ξαναπήραν το προβάδισμα στο 57' με σουτ του Καλτσά.

Η Καλλιθέα τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κουτρουμπή στο 86ο λεπτό.

Καλλιθέα (Βαγγέλης Γούτης): Τακίδης, Μιχαλόπουλος, Αρβανίτης, Ντακόλ (64' Ηρακλής), Βιδάλης, Ρουσάκης, Μαρουκάκης (88' Πρίπου), Καλτσάς, Κατσίκης (77' Ντιαλό), Κουτρουμπής, Αρκούδας.

Θρασύβουλος (Λύσανδρος Γεωργαμλής): Κασμερίδης, Ζουμπουλάκης, Σύρος, Ψιάνος, Βασιλείου, Κόλτζος (31' Καλαμιώτης), Νικολάου (82' Βλάχος), Καρλόπουλος, Κανελλόπουλος (46' Μπάτσι), Σκόνδρας, Παναγιωτάκος.