X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Η παράσταση άρχισε

Αφού πέρασε από χίλια δυο κύματα και έγινε το απαραίτητο ξεσκαρτάρισμα (το οποίο ξέβγαλε τρεις ελληνικές ομάδες), το κύπελλο ΟΥΕΦΑ περνάει στη σοβαρή του διάσταση, αυτή των ομίλων. Σαράντα ομάδες, χωρισμένες σε οκτώ γκρουπ των πέντε συλλόγων και πέντε αγωνιστικές συνθέτουν την φάση των ομίλων της διοργάνωσης, που αυξάνει την αίγλη της σταδιακά τα τελευταία χρόνια.

Η πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου UEFA δεν επεφύλασσε ιδιαίτερες εκπλήξεις, αφού τα φαβορί, εύκολα ή δύσκολα, πήραν τις νίκες που αναζητούσαν. Ατυχή της ημέρας η Μονακό που ηττήθηκε από τη Βίκινγκ στη Νορβηγία. Πολλά τα "διπλά".
Αρχίζοντας χρονικά, η Εσπανιόλ σημείωσε μεγάλο διπλό την Τετάρτη στη Μόσχα επί της Λοκομοτίβ, παίρνοντας προβάδισμα στον δεύτερο όμιλο. Ένα γκολ του Νιούεντορφ στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν αρκετό προκειμένου η Χέρτα να φύγει με το διπλό από τη Σουηδία, 1-0 την αξιόμαχη Χάλμσταντ. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Στεάουα έκανε πάρτι κόντρα στη Λανς. Ιακόμπ, Γκοϊάν και Ντίκα παραβίασαν τέσσερις φορές τη γαλλική εστία (4-0) παίρνοντας μια εντυπωσιακή νίκη.
Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Λοκομοτίβ -Εσπανιόλ 0-1

(54' Ταμούδο)
Χάλμσταντ-Χέρτα 0-1

(67' Νιούεντορφ)
Μακάμπι Πετάχ Τίκβα-Παλέρμο 1-2
(45' Γκολάν - 11' Μπριέντσα, 78' Τερλίτσι)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μαρσέιγ 1-2

(80' Λαβ - 23' Λαμουσί, 38' Νιανγκ)
Βίκινγκ-Μονακό 1-0
(18' Νλέκο)
Ζενίτ Αγ. Πετρ.-Σετουμπάλ 2-1

(39'πεν. Σπίβακ, 54' Αρσάβιν - 59' Νέκα)
Ρεν-Στουτγκάρδη 0-2

(88' Τόμασον, 90'πεν. Λιουμπόγια)
Στεάουα Βουκ.-Λανς 4-0

(14' Ιακόμπ, 17' Γκοϊάν, 43', 63' Ντίκα)
Βασιλεία-Στρασμπούρ 0-2

(15' Ντιάνε, 25' Μπόκα)
Ντνιέπρ-Αλκμααρ 1-2

(70' Ματιούκιν - 14' Αρβελάτζε, 52' Σέκτιουι)

(10' Χάσελμπαϊνκ)

Ένα γκολ του Κουφρέ στα τελευταία λεπτά (84') ήταν αυτό που έσωσε τη Ρόμα διαμορφώνοντας απέναντι στη γηπεδούχο Τρομσό το τελικό 2-1. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες με τους Νορβηγούς, οι οποίοι αφού ισοφάρισαν άντεξαν στην ιταλική πίεση. Όμως ο Αργεντινός αμυντικός έλυσε το "γόρδιο δεσμό" χαρίζοντας το... τρίποντο στους Ρωμαίους.

Η εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση της Μαρσέιγ επιβεβαιώθηκε και στη Μόσχα. Η ομάδα του Ζαν Φερναντέζ επιβλήθηκε της τροπαιούχου ΤΣΣΚΑ με 2-1 και ξεκίνησε εντυπωσιακά την πορεία της στο 6ο Όμιλο. Από το πρώτο ημίχρονο "κλείδωσαν" τη νίκη οι Γάλλοι, μεόιωσαν χωρίς αντίκτυπο οι γηπεδούχοι του ΒαλερίΓκαζάεφ.

Αποδεικνύοντας πως είναι το φαβορί του 7ου Ομίλου, όπου συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ, η Στουτγκάρδη πέρασε νικηφόρα από τη Βρετάνη. Η ομάδα του Τζιοβάνι Τραπατόνι, ο οποίος κέρδισε πόντους στη μάχη για την παραμονή στον πάγκο, επιβλήθηκε της Ρεν με 2-0 χάρη σε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά. Στο 88ο λεπτό ο Γιον Νταλ Τόμασον άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα (90') ο Ντένις Λιουμπόγια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στον όγδοο όμιλο, η Μπεσίκτας παρά το γρήγορο γκολ του Αΐλτον δεν κατάφερε να επιβληθεί της Μπόλτον στην Κωνσταντινούπολη. Οι Αγγλοι δίχως τον τραυματία Στέλιο Γιαννακόπουλο στη σύνθεσή τους, ισοφάρισαν με τον Μποργκέτι (1-1) και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.