X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ίντερ - Τότεναμ 4-3 (vid)

Όταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης παίζει στην έδρα της, στο 11ο λεπτό κερδίζει με 2-0 και η αντίπαλος της αγωνίζεται με δέκα παίκτες από το 8ο λεπτό τότε το ματς δεν επιδέχεται ιδιαίτερης κριτικής.

Η Ίντερ για ακόμη ένα ματς του Τσάμπιονς Λιγκ σκόραρε 4 γκολ (μετά το 4-1 επί της Τβέντε) και επικράτησε της Τότεναμ με 4-3.Στο 2ο λεπτό ο Ζανέτι με ωραίο διαγώνιο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ για τους νερατζούρι.

Η φάση η οποία έμελλε ν' αλλάξει το ρουν του αγώνα έγινε στο 8'. Ο Γκόμες ανέτρεψε σε τετ-α-τετ τον Μπιαμπιάνι και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα (ο επιθετικός της Ίντερ ήταν μόνος με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα). Ο Ρέντναπ αναγκάστηκε να βγάλει από το ματς τον Μόντριτς προκειμένου να πάρει τη θέση του ο Κουντιτσίνι. Ο Ιταλός τερματοφύλακας με το που μπήκε στο ματς κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Ετό από το σημείο του πέναλτι. Νικητής αναδείχθηκε ο επιθετικός της Ίντερ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι επιθέσεις της Ίντερ είχαν μεγάλη συχνότητα. Ο Κουντιτσίνι άλλοτε κατάφερνε να αποκρούσει, άλλοτε όχι. Στο 35ο λεπτό ο Στάνκοβιτς με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 3-0 για τους νερατζούρι.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ωραία συνεργασία των παικτών της Ίντερ που είχε ως αποδέκτη τον Σαμουέλ Ετό. Ο Καμερουνέζος με ωραίο πλασέ έστειλε για 4η φορά τη μπάλα στα δίχτυα της Τότεναμ.

Η αντίδραση των Λονδρέζων ήρθε από τον Μπέιλ. Ο αριστερός χαφ της Τότεναμ πήγε μόνος του να γυρίσει το ματς. Ο Μπέιλ σκόραρε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι η Ίντερ μετά το 80ο λεπτό δεν ασχολήθηκε σοβαρά με το ματς.

Κλειδί αγώνα:
Η αποβολή του Γκόμες. Το παιχνίδι στο 8ο λεπτό ήταν 2-0 και η Τότεναμ έπαιζε με 10 παίκτες.

MVP:
Σαμουέλ Ετό. Ο Καμερουνέζος επιθετικός όποτε βρέθηκε σε θέση βολής ευστόχησε αποδεικνύοντας για ακόμη μία φορά ότι το γκολ είναι στο... αίμα του.

Αδύναμος κρίκος:
Μετά την αποβολή του Γκόμες ο Χάρι Ρέντναπ έβγαλε έναν παίκτη από τη μεσαία γραμμή (Μόντριτς). Η αμυντική γραμμή της Τότεναμ δεν άλλαξε, όπως δεν άλλαξαν και τα πολλά κενά που είχε. Η Ίντερ δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και το σκορ θα μπορούσε να ήταν ακόμα και διπλάσιο.

Φιλμ αγώνα

2ο λεπτό: ΓΚΟΛ! 1-0. Ο Ζανέτι με ωραίο διαγώνιο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Γκόμες.
8' Ο Γκόμες ανατρέπει σε τετ-α-τετ τον Μπιαμπιάνι και αποβάλλεται από τον αγώνα.
11ο λεπτό: ΓΚΟΛ! 2-0. Ο Ετό κερδίζει από τα 11 βήματα τον Κουντιτσίνι.
14ο λεπτό: ΓΚΟΛ! 3-0. Ο Στάνκοβιτς με σουτ έξω από την περιοχή κάνει το 3-0 για τους νερατζούρι.
35ο λεπτό: ΓΚΟΛ! 4-0. Ο Ετό με κοντινό πλασέ νικάει τον Κουντιτσίνι.
52o λεπτό: ΓΚΟΛ! 4-1. Ο Μπέιλ με ωραία κούρσα από τ' αριστερά και ωραίο σουτ μείωσε για την Τότεναμ.
90ο λεπτό: ΓΚΟΛ! 4-2. Πλασέ Μπέιλ.
90'+1': ΓΚΟΛ! 4-3.
Πλασέ Μπέιλ, η μπάλα στη γωνία του Σέζαρ.