X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ήττα με γκολ για τον Αστέρα στην Κύπρο

Ήττα 3-2 από τον ΑΠΟΕΛ υπέστη ο Αστέρας Τρίπολης στο δεύτερο φιλικό που έδωσε στην Κύπρο.

Ο πολύ πιο έτοιμος (λόγω Champions League) ΑΠΟΕΛ υποχρέωσε σε δεύτερη ήττα τον Αστέρα Τρίπολης επί κυπριακού εδάφους. Το 3-2 πάντως ήταν "χορταστικό".

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη άρχισε με γκολ και στα δύο ημίχρονα, αλλά μετά τα πρώτα 25 λεπτά οι αντοχές μειώθηκαν με αποτέλεσμα η απόδοσή του να πέσει και να υπάρξουν κενά. Στο διάστημα που ο Αστέρας είχε δυνάμεις έδειξε καλά στοιχεία, είχε δύο γκολ, δοκάρι και αρκετές καλές στιγμές, Ζητούμενο πλέον είναι διάρκεια και σταθερότητα ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων.

Μόλις στο 10' Λανθαρότε και Γιάννου συνεργάστηκαν, με τον πρώτο να σερβίρει με μακρινή μπαλιά για τον δεύτερο, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο "Μακάρειο". Ο Ισπανός στο καλύτερό του παιχνίδι σε αυτά τα φιλικά προετοιμασίας, είχε και δοκάρι λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίωρο.

Ένα "νεκρό" τρίλεπτο της ελληνικής ομάδας εκμεταλλεύτηκε ο ΑΠΟΕΛ, που σκόραρε στο 30' και 33' με τον Βάντερ να βγάζει δύο ασίστ και τον Πιατκόφσκι να σκοράρει ισάριθμες φορές

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια μορφή. Ο Αστέρας άρχισε δυνατά, σκόραρε στο 54' με πέναλτι του Μπερτόγλιο που κέρδισε ο ίδιος, είχε και κάποιες καλές στιγμές για να πετύχει και τρίτο γκολ. Ηταν το διάστημα που ο Αστέρας είχε δημιουργία στο παιχνίδι του.

Στο 73' όμως πλήρωσε την αδράνεια από μία στημένη φάση, με τον Ιωάννου να σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαραλαμπίδη και να δίνει τη νίκη στον ΑΠΟΕΛ.

Η σύνθεση του Αστέρα: Μπαντής (58' Κοσίτσκι), Μούκαμ, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Χαμντανί, Ιγκλέσιας (80' Γουάτο), Λανθαρότε, Μάσα, Μπερτόγλιο (61' Τορμένα), Γιάννου