X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Κέρασε την πρόκριση ο Ναλιτζής

Ο Δημήτρης Ναλιτζής γλύτωσε τον Πανιώνιο από τα χειρότερα και τον οδήγησε σε πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Με δύο γκολ του εορτάζοντα έμπειρου επιθετικού οι "κυανέρυθροι" πέρασαν από τον Βόλο, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 2-0. Aυτή ήταν η τρίτη συνεχή νίκη για τον Πανιώνιο, μετά από αυτές με Καλλιθέα και Ακράτητο.

Oι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλό στο πρώτο μέρος και άφησαν στην ομάδα του Μπουμπένκο την πρωτοβουλία των κινήσεων. Με τον σκόρερ τους οι "κυανέρυθροι" είχαν 2-3 αξιόλογες φάσεις, αλλά καμία από αυτές δεν κατέληξε σε γκολ. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το πρώτο μέρος να βρει τις δύο ομάδες στην θέση της αφετηρίας.

Στην επανάληψη τα πάντα άλλαξαν με τους δύο αντιπάλους να πιέζουν για το γκολ. Οι Βολιώτες έφθασαν πρώτοι στον στόχο, αλλά ο Χατζηζήσης αστόχησε προ κενής εστίας και σπατάλησε μία μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του.

Η φάση του 62' αφύπνισε τους παίκτες του Μπουμπένκο και στην αντεπίθεση ο Ναλιτζής έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με κεφαλιά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο έμπειρος επιθετικός νίκησε με κοντινό σουτ την άμυνα των γηπεδούχων, η οποία τελούσε εν συγχύσει.

Μάλιστα, ο Ναλιτζής είχε την ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ στην πλέον... εξεζητημένη μορφή του (τρία γκολ σε ένα ημίχρονο με σουτ, κεφαλιά και πέναλτι), όμως το πέναλτι που εκτέλεσε στο 83΄ απέκρουσε ο Μπαλτιμάς. Στην «εσχάτη των ποινών» υπέπεσε ο Χατζηζήσης (ανέτρεψε τον Μαγκντί), ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Μπαλτιμάς, Χατζηζήσης, Συμεωνίδης (70΄ Χατζηρίζος), Ιωάννου, Φυντανίδης, Πέτρου (75΄ Γεωργαντζάς), Νοβακόφσκι, Πακάλτσης, Σάβιτς (78΄ Κάρκα), Δεμιρτζόγλου, Μπουντούρης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Βάνιακ, Γαλανόπουλος, Κιάσσος (70΄ Εξουζίδης), Σμίλιανιτς, Γουνδουλάκης (63΄ Μαγκντί), Μάκος, Λάνγκερ, Σέπαρντ (54΄ Μπρέσκα), Ναλιτζής, Φερνάντεζ, Όραβετς.