ΑΕΚ - Φωστήρας 4-0 (VIDEO)

Σε ένα βροχερό ΟΑΚΑ, η Ένωση επέστρεψε στις νίκες στη Fooball League, συντρίβοντας τον Φωστήρα με 4-0. Πλατέλλας, Μάνταλος και Ντούνης τα τέρματα για τους "κιτρινόμαυρους", που είχαν και ακυρωθέν γκολ με τον Φαγιέ στο πρώτο ημίχρονο.

Με πολλές αλλαγές στη βασική της 11άδα, η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Φωστήρα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Football League. Εκτός έμεινε ο Λαμπρόπουλος, ενώ φανέλα βασικού πήραν οι Φαγιέ, Σαρρής, Ρόβας και Ζόριτς.

Η βροχή έκανε δύσκολη την προσέλευση του κόσμου στο ΟΑΚΑ, αλλά περίπου 1000 φίλοι της Ένωσης βρέθηκαν στις κερκίδες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και παρόλο που οι καιρικές συνθήκες δεν βοηθούσαν, είχαν αρκετές φάσεις για γκολ στο πρώτο μισάωρο.

Η μεγαλύτερη δε ήρθε στο 23', όταν μετά από κόρνερ του Μάνταλου, ο Φαγιέ έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή, ο Γκέκας δεν κατάφερε να διώξει σωστά κι ενώ η μπάλα φάνηκε να περνά καθαρά την γραμμή, ο ρέφερι δεν έδειξε γκολ. Δέκα λεπτά όμως αργότερα η Ένωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Και πάλι από κόρνερ του Μάνταλου, η μπάλα έφτασε στον Πλατέλλα στη γωνία της περιοχής και με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή και με δυνατό δεξί σουτ έγραψε το 1-0.

Ωστόσο από το σημείο αυτό και μετά, ο Φωστήρας πήρε μέτρα στο γήπεδο και λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσια με τρεις φάσεις μέσα σε τρία λεπτά. Ο Ανέστης είπε "όχι" σε Μήτκα, Ράμα και Μουστόγιαννη και οι δύο ομάδες πήγαν με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Με την επανάληψη, οι παίκτες της Ένωσης μπήκαν με διάθεση να πετύχουν το δεύτερο γκολ που θα "κλείδωνε" και τη νίκη. Στο 59ο λεπτό, ο Φωστήρας έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Μουστόγιαννης είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα στον Ζόριτς. Αυτή η απόφαση, έκανε ακόμη πιο εύκολο το έργο της ΑΕΚ, που στο 72ο λεπτό κέρδισε και πέναλτι με τον Μάνταλο να είναι εύστοχος.

Το γκολ αυτό "έλυσε" τα πόδια των "κιτρινόμαυρων" που οκτώ λεπτά αργότερα έφτασαν και στο 3-0 στο 79'. Μάνταλος και Πλατέλλας συνεργάστηκαν υπέροχα με τον τελευταίο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γκέκα.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μάρκος Ντούνης πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 4-0, με προβολή από κοντά μετά από γύρισμα του Πλατέλλα. Ο αξιόμαχος Φωστήρας, λίγο έλειψε να μειώσει σε 4-1 στο 90' όταν ο Τσεμπέτσι ξέφυγε υπέροχα από τον Κολοβέτσιο, βγήκε τετ-α-τετ με τον Ανέστη, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ είπε "όχι".

Το 4-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την Ένωση να προσθέτει ακόμη 3 βαθμούς και να επιστρέφει στις νίκες μετά την ισοπαλία με την Ερμιονίδα.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας):Ανέστης, Ρόβας, Σαρρής, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Φαγιέ (65' Τζανετόπουλος), Κορδέρο (18' Ανάκογλου), Μάνταλος, Ζόριτς (75' Ντούνης), Πλατέλλας, Αραβίδης.

Φωστήρας (Κριστόφ Βαζέχα):Γκέκας, Κρητικός, Γρομιτσάρης, Μήτκας, Μουστόγιαννης, Μπίρης, Κακαράς, Μεντί (80' Μπελέρης), Τεγούσης, Ράμα (65' Τσεμπέτσι), Σακελλαρίου (70' Ματσούκας).

17:35
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ζωντανά λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Φωστήρα από το ΟΑΚΑ.
17:36
Με πολλές αλλαγές σήμερα η Ένωση, με τον Τραϊανό Δέλλα να ξεκουράζει αρκετούς βασικούς παίκτες.
17:36
Πολύ η βροχή στο ΟΑΚΑ, που κάνει δύσκολη την προσέλευση το κόσμου. Άδειες οι εξέδρες.
17:36
Πάμε να δούμε όμως την 11άδα που κατεβάζει ο κόουτς της ΑΕΚ.
17:37
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Ρόβας, Σαρρής, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Φαγιέ, Κορδέρο, Μάνταλος, Ζόριτς, Πλατέλλας, Αραβίδης.
17:38
Στον πάγκο των "κιτρινόμαυρων" κάθονται οι: Βούρας, Ανάκογλου, Γροντής, Μάρκος Ντούνης, Σβάρνας, Τζανετόπουλος, Μπρέσεβιτς.
17:39
Οι 11 που θα αντιμετωπίσει η ΑΕΚ είναι οι:

Φωστήρας (Κριστόφ Βαζέχα): Γκέκας, Κρητικός, Γρομιτσάρης, Μήτκας, Μουστόγιαννης, Μπίρης, Κακαράς, Μεντί, Τεγούσης, Ράμα, Σακελλαρίου

Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων κάθονται οι: Αχείμαστος, Ζυγόγιαννης, Ματσούκας, Μπελέρης, Μπότος, Σιώπης, Εμρά
17:44
# Σαν σήμερα (17 Δεκεμβρίου) το 1989 ο νυν προπονητής του Φωστήρα, Κριστόφ Βαζέχα, έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού κόντρα στην ΑΕΚ.
17:59
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει οι αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
18:00
Σέντρα στο ματς!
18:01
Λίγος ο κόσμος, αλλά οι οργανωμένοι της ΑΕΚ δίνουν το σύνθημα από την εξέδρα.
18:05
1000 άτομα περίπου στο γήπεδο.
18:05
5' Στην επίθεση η ΑΕΚ.
18:06
6' Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο για σέντρα από τα δεξιά.
18:07
7' Κίτρινη κάρτα στον Ζόριτς για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Μήτκα.
18:09
8' Πολύ καλή προσπάθεια των παικτών της Ένωσης. Ο Μάνταλος βγάζει μπαλιά πάρε-βάλε προς τον Αραβίδη, αλλά ο διαιτητής διακόπτει την φάση για οφ-σάιντ.
18:10
9' Παράλληλη μπαλιά του Ζόριτς από τα αριστερά, βγαίνει και μαζεύει ο Γκέκας.
18:12
11' Σέντρα του Ρόβα από τα δεξιά, ο Πλατέλλας παίρνει μόνος του ανενόχλητος την κεφαλιά με στην περιοχή, όμως είναι αδύναμη και μπλοκάρει και πάλι ο Γκέκας.
18:12
Η βροχή εξακολουθεί να πέφτει στο Ολυμπιακό Στάδιο.
18:13
12' Ο Κορδέρο δείχνει να κουτσαίνει και βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου.
18:16
14' Ο Κορδέρο επέστρεψε, όμως δεν μπορεί να συνεχίσει. Κάνει ζέσταμα ο Ανάκογλου, ο οποίος σε πολύ λίγο θα πάρει την θέση του.
18:18
17' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Κορδέρο, στη θέση του Ανάκογλου, που θα πάρει και το περιβραχιόνιο του αρχηγού.
18:19
18' Αργός ο ρυθμός μέχρι στιγμής και λόγω της βροχής, κάτι που ευνοεί τους φιλοξενούμενους.
18:20
20' Σέντρα του Πλατέλλα προς τον Αραβίδη με τον τελευταίο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ όμως ακυρώνεται καθώς ο επιθετικός της Ένωσης ήταν σε θέση οφ-σάιντ.
18:22
22' Η επιμονή του Πεταυράκη τον δικαιώνει, αφού κλέβει την μπάλα και στη συνέχεια κερδίζει και το κόρνερ.
18:24
23' Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Μάνταλος, ο Φαγιέ κάνει την προβολή και την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του Γκέκα πριν την διώξει παίκτης του Φωστήρα πάνω στη γραμμή.
18:25
Μετά από τα ριπλέι βέβαια φαίνεται καθαρά πως η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη την γραμμή, ωστόσο ο διαιτητής και ο επόπτης είχαν άλλη άποψη.
18:26
25' Φάση διαρκείας στα καρέ του Φωστήρα, όμως και πάλι δεν καταλήγει η μπάλα στα δίχτυα.
18:26
26' Κίτρινη κάρτα στον Φαγιέ.
18:27
Πολύ ανώτερη η ΑΕΚ στα πρώτα 25 λεπτά.
18:29
27' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Φωστήρα. Ο Ανέστης πρόλαβε τον Ράμα πριν τσιμπήσει την μπάλα, αυτή έφτασε στον Τεγούση μέσα στην περιοχή που έκανε το σουτ που όμως κόπηκε.
18:29
28' Σέντρα σουτ του Μάνταλου, διώχνει σε κόρνερ ο Γκέκας.
18:31
30' ΓΚΟΛ! Ο Πλατέλλας γίνεται κάτοχος της μπάλας στη γωνία της περιοχής και με ωραία ενέργεια συγκλίνει προς τα μέσα, βλέπει το κενό και με δυνατό δεξί σουτ, στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκέκα.
18:32
Με το γκολ του Πλατέλλα η Ένωση "πιστοποιεί" και την ανωτερότητά της στο γήπεδο στο πρώτο μισάωρο του αγώνα.
18:37
35' Πολλά τα ανεβάσματα των Ρόβα και Πεταυράκη.
18:38
37' Ο Πεταυράκης κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κοντράρει και φτάνει στον Αραβίδη, το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Γκέκας.
18:42
41' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Φωστήρα. Ο Μήτκας μπαίνει στην περιοχή και κάνει το πλασέ, με τον Ανέστη παρεμβαίνει και τον Πλατέλλα να απομακρύνει.
18:44
42' Ο Φωστήρας απειλεί εκ νέου. Ο Ράμα εκτελεί απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Ανέστη να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση στο "παραθυράκι" της εστίας του.
18:44
44' Ο Μουστόγιαννης πιάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Ανέστη να μπλοκάρει την μπάλα.
18:45
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
18:47
45+' Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα υπέρ της ΑΕΚ.
18:47
45+' Ο Μάνταλος πάει απευθείας, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
18:48
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
18:49
Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο μισάωρο και είχε πολλές ευκαιρίες για γκολ και φυσικά την φάση στην προβολή του Φαγιέ που -άδικα- ακυρώθηκε από τον ρέφερι της αναμέτρησης. Ωστόσο στη συνέχεια ο Φωστήρας ανέβηκε και έφτασε μια "ανάσα" από την ισοφάριση.
18:49
Επιστρέφουμε σε λίγο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
19:03
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
19:04
65% -  35% η κατοχή στο πρώτο ημίχρονο. 7 (6) - 5 (5) οι ευκαιρίες.
19:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
19:05
Χωρίς αλλαγές η Ένωση στο δεύτερο μέρος.
19:05
46' Κίτρινα κάρτα στον Μετίν.
19:06
46' Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο για σέντρα.
19:06
Ψηλά και μακριά η σέντρα του Μάνταλου. Περνάει η φάση.
19:09
50' Δυναμικά έχουν μπει οι "κιτρινόμαυροι" που ψάχνουν το γκολ που θα "κλειδώσει" το ματς.
19:10
52' Φάουλ για την ΑΕΚ στη γραμμή της περιοχής από τα αριστερά. Κίτρινη κάρτα στον Μουστόγιαννη.
19:12
52' Ωραία κομπίνα των παικτών της ΑΕΚ. Ο Μάνταλος πασάρει στον Πλατέλλα που βγαίνει από τα μαρκαρίσματα, αλλά δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα καταλήγει άουτ.
19:12
53' Κόρνερ για τον Φωστήρα.
19:13
53' Κεφαλιά του Γρομιτσάρη, η μπάλα φεύγει άουτ.
19:17
55' Πολύ ωραίες οι ενέργειες του Πλατέλλα στο ματς. Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ είναι πολύ δραστήριος.
19:18
59' Ο Μουστόγιαννης κάνει ένα αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ζόριτς και παίρνει δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με 10 θα συνεχίσει ο Φωστήρας. Λίγο αυστηρή η συγκεκριμένη απόφαση.
19:21
61' Κίτρινη κάρτα στον Αραβίδη για μαρκάρισμα πάνω στον Μεντί.
19:23
64' Δυνατό σουτ του Ζόριτς από το ύψος της περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει σταθερά ο Γκέκας.
19:25
65' Αλλαγή για τον Φωστήρα, στη θέση του Ράμα, ο Τσεμπέσι
19:25
65' Αλλαγή και για την ΑΕΚ, ο Τζανετόπουλος παίρνει τη θέση του Φαγιέ.
19:28
69' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
19:28
Περνάει όμως ανεκμετάλλευτο.
19:30
71' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ.
19:30
Στην εκτέλεση ο Μάνταλος...
19:31
72' ΓΚΟΛ! Ο Μάνταλος είναι εύστοχος και γράφει το 2-0. Ο Γκέκας μάντεψε σωστά, όμως δεν μπόρεσε να αποκρούσει.
19:33
74' Ωραία ενέργεια των παικτών του Φωστήρα που μπαίνουν στην περιοχή, όμως αργούν και κόβουν οι αμυντικοί της Ένωσης.
19:34
75' Ο Μάρκος Ντούνης παίρνει την θέση του Ζόριτς.
19:35
76' Κόρνερ για τον Φωστήρα.
19:38
79' ΓΚΟΛ! Ωραίος συνδιασμός Μάνταλου - Πλατέλλα, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γκέκα.
19:42
83' ΓΚΟΛ! Ο Μάρκος Ντούνης σκοράρει και γράφει το 4-0 για την ΑΕΚ.
19:43
Ο Μάνταλος σήκωσε για τον Πλατέλλα, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Ντούνης από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.
19:45
86' Κεφαλιά του Ντούνη, η μπάλα περνάει άουτ.
19:47
89' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
19:52
90' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το γκολ της τιμής τους Φωστήρα. Ο Τσεμπέσι ξέφυγε υπέροχα, βγήκε τετ-α-τετ με τον Ανέστη, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ λέει "όχι".
19:52
91' Ο Ντούνης κάνει το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει άουτ.