Φάση των 32: Βήμα πρόκρισης για Γιουβέντους, Φιορεντίνα, Βαλένθια, σοκ ο Άγιαξ

Η Γιουβέντους επιβλήθηκε 2-0 της Τράμπζονσπορ στο γήπεδο του... τελικού του Europa League και έκανε βήμα πρόκρισης από τη φάση των 32 του θεσμού. Εκτός έδρας νίκες για Φιορεντίνα, Βαλένθια, εντός έδρας συντριβή για Άγιαξ, όλα ανοιχτά για Νάπολι, Λιόν.

Η πορεία προς το... Τορίνο άρχισε από το Τορίνο για τη Γιουβέντους, η οποία νίκησε 2-0 την Τράμπζονσπορ στη διοργάνωση, τον τελικό της οποίας θα φιλοξενήσει στην έδρα της. Ο Ντανιέλ Οσβάλντο άνοιξε λογαριασμό με τη "γηραιά κυρία" στο 16ο λεπτό κι ενώ ο παρτενέρ του στην επίθεση και φετινός αρχισκόρερ των "μπιανκονέρι", Κάρλος Τέβες, έχανε τη μία ευκαιρία μετά από την άλλη. Το παιχνίδι διεκόπη για λίγα λεπτά λόγω των φωτοβολίδων που άναψαν φίλοι των φιλοξενουμένων στο 61ο λεπτό (61 είναι ο αστικός κωδικός της Τραπεζούντας), οι οποίοι πανηγύρισαν στο τέλος κι άλλο γκολ (Πολ Πογκμπά). Οι Τούρκοι έστειλαν κι αυτοί την μπάλα στα δίχτυα ενδιάμεσα, αλλά το τέρμα τους ακυρώθηκε κι έτσι αποχώρησαν με ένα ανατρέψιμο αποτέλεσμα, παρότι αγωνίστηκαν με υπηρεσιακό προπονητή (Χαμί Μαντιραλί).

Ο Άγιαξ παρατάχθηκε με τους βασικούς ποδοσφαιριστές και γνώρισε μία εντός έδρας συντριβή άνευ προηγουμένου τα τελευταία 25 χρόνια στον θεσμό. Το 1989 ήταν η Αούστρια Βιέννης, τώρα μία άλλη αυστριακή ομάδα, η Ζάλτσμπουργκ, που διέσυρε με 3-0 τον "Αίαντα" στο Άμστερνταμ. Οι φιλοξενούμενοι άσκησαν ασφυκτική πίεση στο 1ο ημίχρονο, όταν και σημείωσαν όλα τα τέρματά τους, εκ των οποίων το 3ο και 2ο προσωπικό του Χόναταν Σοριάνο, από το κέντρο!

Η Φιορεντίνα φρόντισε να "καθαρίσει" από νωρίς την υπόθεση πρόκριση, αφού επικράτησε 3-1 στη Δανία της Έσμπιεργκ, σημειώνοντας όλα τα τέρματά της στο 1ο ημίχρονο. Ο Αλεσάντρο Μάτρι άνοιξε το σκορ μόλις στο 9', με τον Μάρτιν Πούσιτς να ισοφαρίζει στην επόμενη επίθεση. Γιόσιπ Ίλιτσιτς και Αλμπέρτο Ακουιλάνι έβαλαν ξανά μπροστά στους φιλοξενούμενους που προέρχονταν από εντός έδρας ήττα κόντρα στην Ίντερ. Το σκορ και το κρύο δεν πτόησε τους Ιταλούς, που συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους στο 2ο ημίχρονο.

Στο ΓΣΠ της Λευκωσίας, η Βαλένθια άφησε το καλό για το τέλος και επικράτησε 2-0 της Ντιναμό Κιέβου -τύποις- εκτός έδρας. Το παιχνίδι διεξήχθη στην Κύπρο λόγω των αιματηρών επεισοδίων που σημειώνονται στην ουκρανική πρωτεύουσα. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι που η κόπωση έπληξε το συγκρότημα του Όλεγκ Μπλαχίν, που δεν είχε αγωνιστεί σε επίσημο παιχνίδι τους προηγούμενους 3 μήνες. Η είσοδος του Σοφιάν Φεγκουλί ανέβασε τις "νυχτερίδες" που πρώτα με τον Εντουάρντο Βάργκας και στη συνέχεια με τον Αλγερινό μεσοεπιθετικό έφτασαν στη νίκη.

Η Νάπολι έπαιξε με 2 τερματοφύλακες και αμφότεροι κατάφεραν να γίνουν πρωταγωνιστές στην Ουαλία, κρατώντας το 0-0 με αντίπαλο τη Σουόνσι. Αρχικά ο Ράφαελ Καμπράλ και μετά από τον τραυματισμό του ο Πέπε Ρέινα νίκησαν κατά σειρά τους Βιλφρίντ Μπονί, Γουέιν Ράουτλεντζ, Άνχελ Ράνχελ, Άσλεϊ Γουίλιαμς και ξανά Ράουτλεντζ, διατηρώντας τη "λευκή" ισοπαλία μέχρι τέλους.

Ο Γεβγκέν Κονοπλιάνκα δεν ολοκλήρωσε τη μεταγραφή του στη Λίβερπουλ προ εβδομάδων, αλλά κατάφερε να "πληγώσει" την Τότεναμ, από το Europa League, σημειώνοντας το μοναδικό τέρμα στη νίκη 1-0 της Ντνίπρο στην Ουκρανία. Ο διεθνής ακραίος μεσοεπιθετικός ευστόχησε σε πέναλτι στο 81ο λεπτό κι ενώ είχε προηγηθεί μία απίθανη χαμένη ευκαιρία του Ρομπέρτο Σολδάδο που θα μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Το 3-5-2 που εισήγαγε ο Ρεμί Γκαρντ στην γκάμα συστημάτων της φετινής Λιόν δεν είχε αποτέλεσμα, αφού οι "γκόν" έμειναν στο 0-0 με αντίπαλο την Τσέρνομορετς στην Οδησσό και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο "Ζερλάν". Οι νεαροί ποδοσφαιριστές που επέλεξε ο Γάλλος τεχνικός δεν κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και οι λιγοστές καλές στιγμές εκατέρωθεν κατέληξαν στα χέρια των δύο τερματοφυλάκων.