Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 3-0 (VIDEOS)

Εννέα μήνες μετά από τον θρίαμβο της Λίβερπουλ στο "Ολντ Τραφορντ", η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ και τη νίκησε με 3-0 για την 16η αγωνιστική της Premier League. Ο Γουέιν Ρούνεϊ άνοιξε το σκορ, ο Χουάν Μάτα σκόραρε από θέση οφσάιντ και ο Ρόμπιν φαν Πέρσι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Οι δύο προπονητές επέλεξαν σχηματισμό με 3 αμυντικούς, με τον Λουίς φαν Χάαλ να προτιμά τον Τζέιμς Γουίλσον στην επίθεση αντί του υγιούς Ρανταμέλ Φαλκάο (όπως είχε προαναγγείλει) και τον Μάικλ Κάρικ στα στόπερ και τον Μπρένταν Ρότζερς να παίζει 3-4-3 με πλάγιους μέσους που παίζουν κοντά στον άξονα για καλύτερο έλεγχο του κέντρου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι, ωστόσο στο 11ο λεπτό έχασαν απίθανη ευκαιρία με τον Ραχίμ Στέρλινγκ. Ο Ντάβιντ ντε Χέα έδωσε ένα καλό μάθημα στον νεαρό αντίπαλό του και στην επόμενη φάση ο Γουέιν Ρούνεϊ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ούτε το γκολ ούτε ο τραυματισμός του Γκλεν Τζόνσον δεν άλλαξε τα δεδομένα των φιλοξενουμένων, με τον MVP Νοεμβρίου για τη Λίβερπουλ, Κόλο Τουρέ, να περνάει στη θέση του συμπαίκτη του. Δύο καλές στιγμές αργότερα, η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ πλήρωσε ξανά την αναποτελεσματικότητά της. Αυτήν τη φορά, βέβαια, το γκολ του Χουάν Μάτα στο 40ό λεπτό δεν θα έπρεπε να μετρήσει λόγω οφσάιντ.

Η παρέμβαση του Ρότζερς στο ημίχρονο ήταν η επάνοδος του Μάριο Μπαλοτέλι μετά από περίπου έναν μήνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει αρκετά μέτρα στο γήπεδο, συνθήκη που ευνόησε τους "κόκκινους διαβόλους" εξαιτίας των επικίνδυνων αντεπιθέσεων. Σε μία εξ αυτών στο 71ο λεπτό, ο Ρόμπιν φαν Πέρσι "σφράγισε" τη νίκη των γηπεδούχων με το 7ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα, "δώρο" από λάθος διώξιμο του Ντέγιαν Λόβρεν.

Η κόντρες των γηπεδούχων συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στη δράση των τελευταίων λεπτών, συν μια επέμβαση του καταπληκτικού Ντε Χέα στον Μπαλοτέλι που διατήρησε τον Ιταλό "άσφαιρο" στο πρωτάθλημα. Η είσοδος των Άντερ Ερέρα και Φαλκάο είχε μεγαλύτερο αντίκτυπο από εκείνη του Λάζαρ Μάρκοβιτς και έτσι το 3-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-4-1-2): Τζόουνς (89' Μακνάιρ), Κάρικ, Έβανς, Βαλένσια, Φελαϊνί, Μάτα, Γιανγκ, Ρούνεϊ (78' Φαλκάο), Φαν Πέρσι, Γουίλσον (71' Ερέρα)

Λίβερπουλ (3-4-3): Τζόουνς, Τζόνσον (26' Τουρε), Σκέρτελ, Λόβρεν, Χέντερσον, Τζέραρντ, Άλεν, Μορένο (68' Μάρκοβιτς), Κουτίνιο, Στέρλινγκ, Λαλάνα (46' Μπαλοτέλι)