X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Στοχ και Κασίγιας έκαψαν την Ισπανία, εύκολα η Αγγλία το Σαν Μαρίνο (VIDEOS)

Το ολέθριο λάθος του Ίκερ Κασίγιας και το γκολ του Μίροσλαβ Στοχ στο 87' χάρισαν στην Σλοβακία μία μεγαλειώδη νίκη επί της Ισπανίας με 2-1 για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γαλλίας. Περίπατος της Αγγλίας κόντρα στο Σαν Μαρίνο (5-0)

Ο Κασίγιας στις υπηρεσίες της... Σλοβακίας

Ο Στοχ χαρίζει τη νίκη στην Σλοβακία

Την πρώτη της ήττα μετά από 14 συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες σε προκριματική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος υπέστη η Ισπανία και μάλιστα με γκολ του Μίροσλαβ Στοχ. Η γκάφα του Ίκερ Κασίγιας στο 17ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού την Σλοβακία (σκόρερ ο Κούτσκα), ενώ η ισοφάριση του Πάκο Αλκάθερ στο 82' δεν τσάκισε την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν στη νίκη με 2-1.

Αγγλία - Σαν Μαρίνο 5-0

H Αγγλία δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση μιας ομάδας που στο αρχικό της σχήμα είχε μόλις έναν επαγγελματία.

Τα "λιοντάρια" άνοιξαν το σκορ με γκολ ενός αμυντικού, του Φιλ Τζαγκιέλκα, στο 24ο λεπτό, ο Γουέιν Ρούνεϊ διπλασίασε το προβάδισμα με πέναλτι στο 43', ο Ντάνι Γουέλμπεκ "χτύπησε" τρία λεπτά μετά τη σέντρα του δευτέρου μέρους, ο Άντρος Τάουνσεντ πήρε τη σκυτάλη στο 72' κι ο Ντέλα Βάλε με αυτογκόλ στο 78' διαμόρφωσε το τελικό 5-0.