17η αγ.: Πέρασε από το "Μπριτάνια" η Τσέλσι (VIDEO)

Το γρήγορο γκολ του Τζον Τέρι κι εκείνο του Σεσκ Φάμπρεγκας στο 78' χάρισαν στην Τσέλσι τη νίκη με 2-0 επί της Στόουκ στο "Μπριτάνια" και της επέτρεψαν να απολαμβάνει ξανά τη μοναξιά της κορυφής.

Ο Τιμπό Κουρτουά ξεπέρασε πλήρως το πρόβλημα τραυματισμού του και ο Σεσκ Φάμπρεγας εξέτισε την ποινή του, με συνέπεια αμφότεροι (μαζί με τον Τζον-Όμπι Μίκελ που συμπλήρωσε 250 συμμετοχές ως βασικός) να επανέλθουν στο αρχικό σχήμα της Τσέλσι.

Από εκτέλεση κόρνερ του Φάμπρεγας μόλις στο 2ο λεπτό, ο Τζον Τέρι πήρε την κεφαλιά και πανηγύρισε το πρώτο του γκολ στην Premier League από την 1η Δεκεμβρίου 2013, χαρίζοντας το προβάδισμα στους "μπλε".

Οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο είχαν τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και άγγιξαν το δεύτερο γκολ στο 31', όταν το διαγώνιο σουτ του Ντιέγκο Κόστα πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ασμίρ Μπέγκοβιτς, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν μόνο στο 21' με σουτ του Στεβέν Ενζονζί που κόντραρε στον Τέρι.

Το δεύτερο μέρος κυλούσε ήρεμα δεδομένου ότι η Τσέλσι είχε την κατοχή, ώσπου με τη συμπλήρωση 78 λεπτών αγώνα, ο Εντέν Αζάρ βρήκε τον κορυφαίο Φάμπρεγας, εκείνος απέφυγε τον Ράιαν Σόκρος και με ένα όχι και τόσο "γεμάτο" σουτ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Οι "μπλε" βρήκαν κενούς χώρους για το τρίτο γκολ, αλλά ο Ντιέγκο Κόστα δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπέγκοβιτς στο 84', με συνέπεια το 0-2 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Στόουκ (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Πίετερς, Μπάρντσλεϊ, Σόκρος, Κάμερον (68' Άνταμ), Μουνιέσα, Ενζονζί, Κράουτς (63' Ντιούφ), Γουόλτερς, Μπόγιαν, Αρναούτοβιτς (83' Ασαΐντι).

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Τέρι, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας, Μίκελ, Γουίλιαν (60' Σίρλε), Μάτιτς, Αζάρ (93' Ζουμά), Ντιέγκο Κόστα (85' Ντρογκμπά).

Ο Τέρι ανοίγει το σκορ

Ο Φάμπρεγας διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα

Η αντίδραση του Μουρίνιο στο γκολ του Φάμπρεγας

# Τα Χριστούγεννα θα βρουν τον Ζοζέ Μουρίνιο στην κορυφή για όγδοη χρονιά. Τις προηγούμενες επτά είχε πάρει το πρωτάθλημα